Jak zrobić regał na książki?
W salonie, w sypialni czy pokoju dziennym lub dziecięcym, przydatnym meblem jest regał na książki. Pozwala on na stworzenie swojej prywatnej biblioteczki w zaciszu własnego domu. Jak go własnoręcznie wykonać?
Projekt regału
Podstawą konstruowania każdego mebla powinien być dobry projekt. Można go wykonać przy użyciu dostępnych programów komputerowych, albo nanieść schemat regału na kartkę papieru lub na papier milimetrowy. Warto rozłożyć regał na czynniki pierwszej, wyrysowując poszczególne jego elementy na papierze. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać zakupu niezbędnych materiałów do jego stworzenia. Przy projektowaniu regału trzeba mieć na uwadze to, gdzie ma się on znaleźć. Musimy nanieść na projekt jego wymiary – wysokość, szerokość i głębokość mebla. Istotna jest odległość pomiędzy poszczególnymi półkami regału – można wziąć do ręki książki, które mają się na nim znaleźć, aby wykonać półki o pożądanej wysokości.
Zobacz także: Jak zrobić stół z drewna?
Niezbędne narzędzia i materiały
Regał na książki można zbudować z wykorzystaniem desek drewnianych, płyty pilśniowej czy innych, dostępnych materiałów. Można wykonać regał z tanich desek sosnowych, albo z solidniejszych desek dębowych. Deski muszą zostać zaimpregnowane, ponieważ w przeciwnym wypadku będą podatne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych – wilgotność, promieniowanie UV, czy działalność szkodników i mikroorganizmów.
Do budowy regału potrzebne będą nam kątowniki, gwoździe, śruby i kołki do drewna, a także zawiasy – jeśli regał ma mieć zamykaną szafkę. Przy regałach otwartych zawiasy nie będą potrzebne.
Zobacz także: Parawan drewniany – zrób to sam.
Wykonanie regału krok po kroku
Najwygodniej kupić gotowe deski docięte na wymiar w markecie oraz płytę pilśniową, z której wykonamy „plecy” regału. Można je pominąć i ustawić mebel bezpośrednio przy pomalowanej lub wytapetowanej ścianie. Deski należy skręcić ze sobą przy użyciu kątowników, śrub i kołków do drewna. Poszczególne elementy regału można sklejać przy użyciu kleju do drewna typu wikol. Półki w regale umocujemy na niewielkich kołeczkach, ale warto wcześniej ustalić ich rozmieszczenie i zaznaczyć je ołówkiem na poszczególnych deskach. Kiedy już regał zostanie skręcony, należy go wykończyć, np. przy użyciu lakieru czy bejcy do drewna.
Zdjęcia: Marcin Wichary, Georgie R via Flickr.