Jak zrobić stół warsztatowy?
Choć niewielki stół warsztatowy stworzony z myślą o majsterkowiczach można nabyć w wielu sklepach, zakup taki wiąże się ze sporym kosztem. Wykonanie go samodzielnie pozwala na spore oszczędności, a jednocześnie zapewnia niemałą satysfakcję. Nie jest to przy tym trudne zadanie.
Stół warsztatowy – co jest potrzebne do jego zrobienia?
Wymiary stołu są kwestią indywidualną, jeśli jednak jest to nasz pierwszy stół warsztatowy, blat o wymiarach 50 na 80 na 2,8 centymetrów powinien okazać się wystarczający. Przydatne okażą się też po dwie kantówki o wymiarach 200 na 5 na 5 centymetrów i 210 na 5 na 5 centymetrów oraz szesnaście śrub do drewna (12 na 120 milimetrów) razem z podkładkami. Niezbędne będą też cztery wkręty (8 na 80 milimetrów) oraz impregnat do drewna pozwalający na jego lepsze zabezpieczenie przed uszkodzeniami.
Zobacz także: Blat drewniany – zrób to sam
Podstawowe założenia
Wysokość stołu powinna być dobrana indywidualnie, kluczowe znaczenie ma przy tym wzrost osoby korzystającej ze stołu. Tu obowiązuje zasada, że lepiej, jeśli będzie on wyższy, w razie zaistnienia takiej konieczności jego skrócenie nie powinno być bowiem skomplikowane. Indywidualną kwestią jest też wybór drewna. Warto o nim pomyśleć jeszcze przed zakupem blatu pamiętając, że poszczególne gatunki różnią się nie tylko ceną, ale również wytrzymałością i łatwością pracy z nimi. Nasza instrukcja dotyczy budowy dość prostego stołu pozbawionego szuflad, te jednak mogą być w każdej chwili dobudowane. Przed pracą dobrze jest przygotować wiertarkę, a także linijkę i ołówek.
Stół warsztatowy – wykonanie krok po kroku
Po określeniu wysokości stołu należy odpowiednio przyciąć kantówki przeznaczone na nogi stołu oraz na jego poprzeczki (te ostatnie będą stabilizowały konstrukcję i pozwolą na utrzymanie się blatu pomimo znacznego obciążenia). Przy łączeniu nóg z poprzeczkami należy pamiętać o tym, że przykręcanie śrub wprost do drewna może skończyć się jego rozszczepieniem, znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc przygotowanie odpowiednich otworów na wkręty. Tu pomocna okazuje się wiertarka z wiertłem przynajmniej dwa rozmiary mniejszym od wkrętu. Skręcanie segmentów może być wykonywane na bieżąco, lepszym pomysłem jest jednak połączenie najpierw nóg i poprzecznych desek zapewniających podparcie.
Zobacz także: Zestaw majsterkowicza – idealny prezent
Gdy stół jest już niemal gotowy, można przystąpić do układania, a następnie również dokręcania blatu. Tu ważne jest przede wszystkim jego precyzyjne ułożenie, nie warto więc zaczynać dokręcania, jeśli blat nie leży równo, ewentualne pochyłości będą bowiem utrudniały przyszłe prace przy stoliku. Ostatnim krokiem jest szlifowanie krawędzi stolika (o ile istnieje taka konieczność) oraz jego malowanie odpowiednim impregnatem. Zabezpieczy to stolik przed działaniem wilgoci i innych szkodliwych czynników, a jednocześnie nada mu estetyczny wygląd.