Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić stolik kawowy z drewna?

Jak zrobić stolik kawowy z drewna?

Stolik do kawy przyda się w każdym salonie. Oczywiście polecamy stolik wykonany z drewna. Niestety, czasem trudno jest znaleźć taki wyjątkowy, gotowy produkt w salonach meblowych, w związku z czym rozwiązaniem może być własnoręczne wykonanie stolika do kawy.

jak zrobić stolik kawowy

Jakie drewno na stolik?

Najważniejsze czym musimy się zająć jeszcze przed rozpoczęciem pracy jest wybór odpowiedniego drewna. Fachowcy najczęściej polecają w tym przypadku drewno sosnowe, oczywiście właściwie osuszone oraz bez jakichkolwiek wad. Jest ono stosunkowo miękkie, co sprawia, że praca będzie łatwiejsza, a przy tym jest też wytrzymałe i pięknie się prezentuje.

Projekt stolika kawowego

Kolejny krok to stworzenie projektu naszego stolika, na którym będziemy się wzorować. Pod uwagę musimy wziąć wymiary całego pomieszczenia, w którym znajdzie się stolik, tak by nie zajmował zbyt dużo miejsca lub też nie był zbyt mały. Oprócz tego, musimy podjąć decyzję co do jego kształtu oraz ewentualnego zastosowania dodatkowych materiałów, takich jak szkło czy metal. W przypadku osób początkujących warto jednak zacząć od mebla wykonanego w całości z drewna.

Zobacz także: Ławka drewniania – zrób to sam!

Kiedy projekt jest gotowy możemy udać się do tartaku, w którym z pewnością uda nam się pozyskać odpowiedni kawałek drewna. Mając wszystkie wymiary możemy również poprosić na przykład o dopasowanie jego grubości, jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi w domu.

jak zrobić stolik kawowy

Jak zrobić stolik kawowy krok po kroku

Na drewnie rysujemy ołówkiem linie kształtu blatu naszego stolika, oczywiście od jego spodniej strony. Następnie wycinamy blat używając do tego wyrzynarki i dokładnie szlifujemy jego krawędzie. Tak przygotowany blat może teraz czekać na przymocowanie nóg.

Jeżeli zamierzamy stworzyć stolik z nogami o zwykłym, prostokątnym kształcie, możemy zakupić odpowiednie deski również w tartaku (zobacz także: jak założyć tartak). Jeśli jednak marzą nam się bardzo oryginalne elementy tego typu najlepiej jest skorzystać z usług tokarza. Gotowe nogi możemy przymocować klejem bądź też przykręcić je przy pomocy zwykłych nakrętek.

Ostatnim krokiem jest wykończenie stolika, poprzez pomalowanie go farbą czy też lakierem. Zanim to jednak zrobimy, należy pamiętać aby dokładnie wyszlifować całą powierzchnię stolika, tak by nie powstały na nim żadne bąble czy grudki.