Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić szafę przesuwną?

Jak zrobić szafę przesuwną?

Szafa wnękowa w wielu przypadkach na pewno okaże się świetnym rozwiązaniem. Szczególnie dobrze sprawdzi się w małych wnętrzach, gdzie każdy dosłownie metr kwadratowy ma duże znaczenie. Z uwagi na to, że niemal zawsze wykonywana jest ona na wymiar, jej zakup nie jest małym wydatkiem. Osoby, które chciałyby zaoszczędzić, a przy okazji mają smykałkę i zamiłowanie do majsterkowania z powodzeniem mogą wykonać ją samodzielnie.

szafa przesuwna

fot. mazzali

 Jeśli zabierzemy się skonstruowania szafy przesuwnej w dwie osoby i wyposażymy w odpowiednie narzędzia, budżet takiej szafy powinien zamknąć się w około trzystu złotych, a praca nie sprawi nam żadnych problemów. Podobnie z innymi przedmiotami, które można zrobić do domu, jak np. stolik kawowy czy półka na książki.

Co powinniśmy przygotować?

Z materiałów potrzebnych do wykonania szafy przesuwnej wymienić należy:

  • płyty MDF – bądź też, jeśli dysponujemy większym budżetem, mogą to być deski z litego drewna,
  • prowadnicę do drzwi i, jeśli przewidujemy taką możliwość, do szuflad,
  • śruby,
  • kołki,
  • kątowniki, na których zawiesimy półki,
  • belkę, która posłuży na wieszak na ubrania
  • okleinowe ranty do maskowania krawędzi sklejek

Jeśli przewidujemy w naszej szafie także zwykłe, zamykane drzwi, powinniśmy wyposażyć się również w zawiasy, na których je zawiesimy.

Niezbędne narzędzia

Z narzędzi potrzebować będziemy przede wszystkim wiertarki, wkrętarki – którą, w razie braku, zastąpić możemy zwykłym wkrętakiem – wyrzynarki i poziomicę, ewentualnie piłę do przycięcia drewnianych elementów.

piły stellitowane

fot. piły stellitowane

Szafa przesuwna krok po kroku

Pracę zacząć powinniśmy od dokładnego zmierzenia wnęki – powie nam to, ile płyt potrzebujemy i jak duże powinny one być. Kiedy już dysponować będziemy odpowiednimi płytami, należy nawiercić otwory na półki – nie tylko w samych płytach stanowiących ściany szafy, ale również w tych, które będą pełnić rolę półek. Następnie musimy połączyć ze sobą wszystkie płyty stanowiące ściany szafy oraz zamontować półki, uchwyty na wieszaki i wiszącą belkę. Te ostatnią najlepiej jest zawiesić bliżej dna szafy – dzięki temu podczas użytkowania mebla unikniemy przycinania ubrań przez drzwi. Na przesuwanych drzwiach, umieszczonych w zamontowanej w dolnej płycie prowadnicy, możemy zamontować lustro, co znacznie podniesie nie tylko wizualne, ale również użytkowe walory mebla.

jak zrobić szafę

fot. wonderlane

Plusy samodzielnego wykonania szafy

Jak wspomnieliśmy już na początku artykułu, samodzielne wykonanie szafy przesuwnej jest znacznie tańsze od jej zamówienia. Koszt zakupu płyt MDF to około dwadzieścia złotych za metr kwadratowy, zaś prowadnice i pozostałe uzbrojenie szafy nie wiążą się z kosztami większymi, niż sto pięćdziesiąt złotych. Osoby, które zdecydują się na montaż lustra, muszą przygotować się na to, że budżet zwiększy się o około sto złotych – zakup lustra to wydatek rzędu pięćdziesięciu złotych za metr kwadratowy. Decydując się na samodzielne wykonanie szafy, oprócz oszczędności, naszym udziałem stanie się także duża satysfakcja oraz możliwość pełnego dopasowania mebla do naszych potrzeb – czyli coś, czego nie zagwarantuje nam zlecenie jej zrobienia w firmie. Nie każdy jednak sobie z tym zadaniem poradzi – potrzebne są do tego odpowiednie umiejętności i doświadczenie.

Zobacz także: Nowoczesna sypialnia