Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić wiatrak z drewna?

Jak zrobić wiatrak z drewna?

Wiatrak z drewna jako element małej architektury może w doskonały sposób wzbogacić nasz ogród. Nie musimy jednak wydawać dużych pieniędzy na kupno czegoś takiego w sklepie; przy niewielkim wysiłku będziemy w stanie wykonać coś takiego w pełni samodzielnie.

wiatrak z drewna, zrób to sam

Projekt wiatraka z drewna

Podstawową kwestią jest rzecz jasna przygotowanie projektu naszego wiatraka. Nie chodzi tu jedynie o jego wygląd i wymiary, ale również przeznaczenie. Może on bowiem służyć za zwykłą ozdobę, ale wielu ludzi buduje sobie przy okazji niewielki składzik na narzędzia. Pracy nie jest przy tym dużo więcej, a jednocześnie może to być bardzo wygodna rzecz.

Zobacz także: Domek z drewna -zrób to sam

Drewno jakie wybierzemy do budowy takiego wiatraka musi być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na uszkodzenia czy czynniki atmosferyczne. Najlepiej sprawdzają się w tym lite, dębowe deski, które posłużą nam przez długi czas. Sam szkielet można wykonać z drewna sosnowego.

wiatrak z drewna, zrób to sam

Narzędzia do budowy wiatraka

Lista potrzebnych akcesoriów jest uzależniona od zaawansowania konstrukcji naszego wiatraka. Przede wszystkim potrzebne będą gwoździe i wkręty do połączenia ze sobą poszczególnych elementów. Do wykończenia dachu możemy użyć zarówno samego drewna, jak i specjalnej blachodachówki. Do podtrzymywania skrzydeł i wprawiania ich w ruch obrotowy użyjemy specjalnej osi osadzonej na łożyskach.

Zobacz także: Jak zrobić drewniany stojak na wino?

Wiatrak z drewna – wykonanie krok po kroku

Ze wspomnianych wyżej sosnowych listew przygotowujemy szkielet – najlepiej będzie, jeśli wiatrak będzie nieco szerszy u podstawy i zwężał się w górę, ale zależy to już od naszego projektu oraz zaplanowanych przez nas wymiarów. Szkielet obijamy następnie przygotowanymi wcześniej deskami dębowymi. Całość należy osadzić na solidnej podstawie. Często używa się do tego grubych belek. Jeśli zależy nam na pełnej stabilności, to pewne elementy podstawy możemy wkopać głęboko w ziemię. Pewnym wyzwaniem jest wykonanie skrzydeł wiatraka tak, aby mogły się swobodnie obracać. W jego wnętrzu umieszczamy zatem specjalną oś, do której na zewnątrz przytwierdzamy skrzydła.

Całość wykańczamy farbą do drewna. Nasz wiatrak przez cały czas jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, zatem przynajmniej raz w ciągu roku warto dobrze go zakonserwować przy użyciu przeznaczonych do tego środków.