Treść główna

Porady Ciekawostki Jaki blat łazienkowy wybrać?

Jaki blat łazienkowy wybrać?

Drewno nadaje łazience charakteru i ociepla wnętrze. Z ceramicznymi płytkami szczególnie pięknie prezentują się drewniane szafki, panele lub blaty. W przypadku tego ostatniego elementu wystroju łazienki warto pokusić się o dobranie estetycznej umywalki nablatowej lub stojącej.
Blatu pod umywalkę pod żadnym względem nie można wybierać przypadkowo. Dokonując wyboru należy pamiętać, że rozwiązanie to pozwala zagospodarować określoną część powierzchni, a tym samym powinno spełniać odpowiednie wymogi techniczne.

blat łazienkowy, drewniany blat

Blat pod umywalki

Umywalka nablatowa oraz stojąca odznaczają się wysoką estetyką i gwarantują komfort użytkowania. Wymiary blatu w tym przypadku zależą oczywiście od miejsca, którym dysponujemy w łazience. W przypadku umywalki wpuszczanej w blat należy dodatkowo pamiętać o grubości blatu. Zazwyczaj taki blat powinien mieć od kilku do kilkunastu centymetrów grubości. Istotnym elementem jest także odpowiednie zabezpieczenie blatu przed wilgocią, której w przypadku łazienki uniknąć się nie da.

Blat z litego drewna

Z całą pewnością drewniane blaty odznaczają się efektywnością i wysoką estetyką, jednakże jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Nie każde drewno można wykorzystywać na blaty łazienkowe. Przede wszystkim powinno być to drewno odporne na czynniki zewnętrzne, przede wszystkim na wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj drewno egzotyczne merbau lub teak, odznaczające się optymalnymi parametrami technicznymi lub krajowy dąb. Nie należy natomiast wybierać drewna miękkiego, które – choć bardzo efektowne – jest rozwiązaniem nietrwałym, bardzo wrażliwym na pleśń, grzyby i wilgoć także po dokładnej impregnacji.

blat łazienkowy, drewniany blat

Blaty z materiałów drewnopodobnych

Efektownie prezentują się także blaty wykonane z materiałów drewnopodobnych, m.in. z klejonki. Rozwiązanie to stanowi doskonałe uzupełnienie wykonanej z drewna litego szafki pod umywalkę. Blat z klejonki jest wytrzymały, ekonomiczny i dobrze się prezentuje.
Do wykonania blatu wykorzystać można także lakierowana płytę MDV. Należy jednak pamiętać, aby jej obrzeża zabezpieczyć taśmą PCV/ABS.

Inne materiały na blat łazienkowy

Wśród materiałów, z których wykonane mogą być blaty łazienkowe znajdują się także szlachetne kamienie, czyli łupek, granit lub marmur, przypominające kamień kompozyty, płyta K-G i OSB, które wymagają jednak dokładnego obłożenia glazurą łazienkową, egzotyczne drewno, szkło i ceramika.

Możliwości jest wiele, wybór – rzecz jasna – należy do inwestora.
Szafkę pod umywalkę najlepiej kupić razem z blatem, nie mniej jednak istnieje alternatywa w postaci samodzielnego wykonania blatu. W tym przypadku niezbędny jest pomysł, projekt, odpowiednie materiały i narzędzia oraz umiejętności potencjalnego wykonawcy.

Zdjęcia: pioSko via Flickr.