Jak zabezpieczyć towar na paletach przed działaniem czynników atmosferycznych?
W wielu przypadkach pakowanie zbiorcze na paletach nie ma jedynie za zadanie zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem podczas transportu, ale również zabezpieczenie go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest to szczególnie ważne w momencie gdy spakowany ładunek nie może być składowany w pomieszczeniu zamkniętym a na zewnątrz działa na niego bezpośrednio słońce, woda, wiatr. Najlepszym sposobem dodatkowego zabezpieczenia pakowanego towaru jest jego zafoliowanie. Można tego dokonać na dwa sposoby.
Pierwszy to zabezpieczenie folią stretch. Folia stretch z uwagi na swoje właściwości klejące i rozciągliwe idealnie dopasowuje się do pakowanego towaru, pomaga dodatkowo stabilizować ładunek na palecie. Jej wadą jest fakt, że nie zawsze jesteśmy w stanie szczelnie zabezpieczyć pakowany towar na palecie. Szczególnie woda może przedostawać się między warstwami folii i niekorzystnie oddziaływać na nasz ładunek.
Innym sposobem znajdującym coraz większe uznanie jest foliowanie folią termokurczliwą. Występuje ona w czterech odmianach: jako rękaw, półrękaw, taśma oraz kaptur. Niewątpliwie ostatni rodzaj jest najlepszym sposobem skutecznego zabezpieczenia pakowanego towaru na palecie. Kaptury termokurczliwe wykonuje się na wymiar pakowanego ładunku, ważne jest aby były od niego nieznacznie większe. Można wtedy je swobodnie naciągnąć na paletę, a następnie obkurczyć. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się mobilne urządzenie Ripack 2200. Niewątpliwą zaletą takiego systemu pakowania jest jednolite pokrycie ładunku szczelną warstwą folii, dzięki czemu niema mowy o niekorzystnym działaniu wody na spakowany towar. Dodatkowo odpowiednio dobrana grubość folii pomaga stabilizować ładunek na palecie, dzięki czemu możemy ograniczyć użycie np. taśm polipropylenowych. Na kapturach foliowych można wykonać nadruk np. z logiem firmy i danymi teleadresowymi.