Treść główna

Porady Ciekawostki Jakie drewno do ogrodu?

Jakie drewno do ogrodu?

Do niedawna zdecydowana większość elementów małej architektury, które spotkać można było w polskich ogrodach wykonana była z krajowych gatunków. Drewno takie, jak sosna czy świerk są tanie, mają jednak sporo wad.

Cechą, która w największej mierze wpływa na to, że gatunki te nie sprawdzają się najlepiej w ogrodzie jest przede wszystkim porowata powierzchnia. Przez nią ciężej znoszą wilgoć i działanie intensywnych promieni słonecznych. Istnieją rzecz jasna sposoby na to, by takie drewno posłużyło nam nieco dłużej, jednak są one czasochłonne i wiążą się z dodatkowymi wydatkami. Jakie drewno wybrać więc do ogrodu, by uniknąć takich problemów?

drewno do ogrodu

Mała architektura – jakie drewno?

Altany i pergole ogrodowe najlepiej jest zbudować z gatunków, które jednocześnie są lekkie i dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. W tej roli sprawdzą się między innymi jesion lub modrzew. Lepiej natomiast unikać drewna egzotycznego. Chociaż nawet bez impregnacji nie butwieje i nie gnije, to większość jego gatunków jest bardzo gęsta, co w przypadku lekkich konstrukcji nie jest pożądaną cechą.

drewno do ogrodu

Drewno na meble ogrodowe

Jeśli chodzi zaś o meble do ogrodu, możemy śmiało sięgnąć po takie egzotyczne gatunki, jak jatoba, merbau czy palisander. Są wytrzymałe zarówno na promienie słoneczne i wilgoć, jak i uszkodzenia mechaniczne. Nie postąpimy źle wybierając któryś z krajowych gatunków liściastych lub popularniejszy ratan czy wiklinę.

Drewniane ozdoby do ogrodu

W produkcji ozdób ogrodowych priorytetem przy wyborze drewna jest łatwość jego obróbki – dlatego w tym przypadku możemy sięgnąć po wspomniane już sosnę i świerk. Pomimo tego jednak, że ozdoby nie muszą być tak wytrzymałe, jak elementy małej architektury czy meble, przed ich postawieniem w ogrodzie powinniśmy je dokładnie zaimpregnować.

drewno do ogrodu

Drewno na taras ogrodowy

Do budowy tarasu znów najlepiej wybrać któryś z gatunków egzotycznych. Drewno, które nie tylko nie chłonie wody, ale też nie ściera się zbyt szybko to między innymi sosna syberyjska oraz daglezja. Poza tym, możemy zdecydować się na impregnowane ciśnieniowo drewno dębu.