Jakie drewno do rzeźbienia?
To, jakie efekty osiągniemy rzeźbiąc w drewnie, zależy nie tylko od naszych umiejętności – ogromne znaczenie ma bowiem to, jakiego drewna użyjemy. Początkujący rzeźbiarze często popełniają w tym temacie poważne błędy – podpowiadamy więc, jakie gatunki najlepiej zdadzą egzamin.
Po pierwsze – unikaj drewna iglastego!
Świerk, jodła czy sosna nadają się wprawdzie do rzeźbienia, ale obecność w ich drewnie dużej ilości sęków sprawia, że jest to czynność wymagająca znacznie większej wprawy, niż w przypadku gatunków liściastych. Jeśli jednak koniecznie chcemy skorzystać z drewna któregoś z drzew iglastych, pamiętajmy, by było one dobrze ususzone – w takim łatwiej jest osiągnąć zamierzone rezultaty.
Rzeźbienie w twardym drewnie
Nieco mniej problemów wiąże się z rzeźbieniem w twardym drewnie liściastym. Gatunki takie, jak dąb, grusza, buk, grab czy orzech wymagają użycia młotka – a to z kolei, zwłaszcza w przypadku początkujących adeptów rzeźbiarskiej sztuki, może powodować trudności w prowadzenia dłuta. Szczególnie warto zastanowić się przed wyborem gruszy – jej drewno nie tylko jest twarde, ale też bywa mocno pofalowane.
Miękkie gatunki drewna
Na początek najlepiej wybierać drewno cechujące się niską twardością – wśród krajowych gatunków wymienić można tu między innymi brzozę, topolę i, szczególnie cenioną przez rzeźbiarzy, lipę. To właśnie na ich drewnie najłatwiej i najszybciej nauczymy się odpowiednio prowadzić dłuto – tym bardziej, że nie będziemy musieli używać do tego celu dodatkowych narzędzi.
A co z trwałością?
Niestety, wybór któregoś z miękkich gatunków ma swoje wady – rzeźby z niego wykonane nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jednak nie oznacza, że nie sprawdzą się jako domowe ozdoby. Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają gatunki twarde – zrobione z nich rzeźby mogą wytrzymać nawet kilkaset lat.
Skąd brać drewno do rzeźbienia?
Najprościej będzie po prostu wybrać się do sklepu z artykułami dla plastyków – tam za około dwadzieścia złotych możemy kupić pół metra sześciennego suchego drewna lipowego.
Zdjęcia: whitebeard, abrao via SXC