Treść główna

Porady Ciekawostki Jakie drewno na meble ogrodowe?

Jakie drewno na meble ogrodowe?

Coraz piękniejsza pogoda powoduje, że coraz bardziej zaczynamy interesować się swoimi ogrodami, w tym również ich wyposażeniem. Jeżeli już jest jakieś, to należy je z całą pewnością oczyścić, odświeżyć i przygotować na nowy sezon. Jeżeli jednak ogród mamy od niedawna i to będzie pierwsza okazja by się nim zająć, z pewnością warto zastanowić się nad odpowiednimi meblami.

drewno na meble ogrodowe

Meble ogrodowe różnią się pod względem aranżacji, stylu, wykonania, jak i zastosowanego drewna. Poniżej prezentujemy kilka najlepszych gatunków, z których można wykonać meble odpowiednie do swoich potrzeb.

1.Sosna

Jest to drewno niezwykle łatwe i proste w przygotowaniu, co ma niebagatelne znaczenie. Bardzo szybko można je wysuszyć i łatwo się barwi. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w wielu różnorodnych ogrodach zaaranżowanych w różnych stylach. Może być jednak pękające, dlatego lepiej jest wykorzystać gotowe elementy jedynie do połączenia ich ze sobą.

2. Modrzew

Olejowany modrzew jest bardzo trwały i odporny na pękanie, co powoduje, że doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jego wadą jest jednak to, że stosunkowo szybko szarzeje, co trzeba brać pod uwagę podczas konstruowania wyposażenia.

3. Buk

Jest to gatunek, który zdecydowanie zasługuje na uwagę. Mimo tego, że jest stosunkowo trudny w obróbce, to doskonale nadaje się do wykorzystania na meble ogrodowe. Buk jest w swojej strukturze i właściwościach bardzo podobny do dębu, a zatem jest bardzo twardy i odporny.

drewno na meble ogrodowe

4. Jesion

To bardzo uniwersalny gatunek. Drewno jest zarazem odporne trwałe i elastyczne, co powoduje, że można je wielorako zastosować i wykorzystać. Jednocześnie, jest to bardzo łatwy w obróbce materiał. Wymaga jednak konserwowania i impregnowania, ponieważ jest bardzo wrażliwy na wilgoć.

5. Żywotnik olbrzymi

Jest trudno dostępnym w Polsce gatunkiem drewna, ale warto się postarać żeby go zdobyć. Jego główną zaletą jest to, że jest bardzo łatwe w obróbce.

6. Tatajuba

Tatajuba to wyjątkowo wytrzymały i odporny gatunek. Z tego też powodu doskonale nadaje się do mebli, które mają kontakt z gruntem i mogą pod jego wpływem ulegać wilgotnieniu.

Drewno egzotyczne jest zdecydowanie trudniej dostać, dlatego też gatunki polskie są znacznie bardziej popularne i powszechne jeżeli chodzi o wykorzystanie w meblarstwie ogrodowym.