Treść główna

Porady Ciekawostki Jakie meble kuchenne wybrać?

Jakie meble kuchenne wybrać?

To, z jakiego drewna wykonane zostaną meble kuchenne w największym stopniu decydować będzie nie tylko o ich wytrzymałości i funkcjonalności, ale też nada im określonego charakteru. Dlatego też wybór surowca należy przemyśleć bardzo dokładnie, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw każdego rozwiązania. Wybierać możemy wśród mebli wykonanych z litego drewna, fornirowych bądź też tych, do zrobienia których użyto płyt MDF. Które z nich posłużą najlepiej?

kuchnie drewniane, jakie drewno do kuchni

Meble kuchenne z płyt MDF

Najpopularniejszym rodzajem kuchennych mebli na naszym rynku są niewątpliwie te wykonane z płyt MDF. Surowiec ten jest bowiem nie tylko tani i łatwo dostępny, ale też łatwy w obróbce i umożliwiający zrobienie całkiem ciekawych mebli – od nowoczesnych propozycji do eleganckich, minimalistycznie urządzonych kuchni, aż po meble ze zmyślnie frezowanymi frontami, które doskonale sprawdzą się w kuchniach tradycyjnych.

Meble kuchenne – lite drewno

Rustykalna kuchnia jeszcze lepiej prezentować się będzie, jeśli zapełnią ją meble z litego drewna – nie tylko świetnie wyglądają, wpisując się modny ostatnio styl skandynawski, ale też są najbardziej wytrzymałe i odpowiednio konserwowane bez problemów posłużą nam przez długie dziesięciolecia.

kuchnie drewniane, jakie drewno do kuchni

Mebel kuchenne fornirowane

Kompromis między tymi dwoma rozwiązaniami stanowić mogą zaś meble fornirowane – wykonane ze zwykłej płyty meblowej, jednak pokryte zewnętrzną warstwą drewna, czyli właśnie forniru. Fronty fornirowe bardzo dobrze prezentują się w kuchniach w każdym stylu. Niewątpliwie cena mebli fornirowanych jest znacznie wyższa niż tych z płyty MDF, ale wygląd tych mebli wszystko wynagradza.

Jaki gatunek drewna na meble kuchenne?

Poniżej kilka propozycji gatunków drewna, które doskonale nadadzą się na meble kuchenne:

1.Dąb

Słynie ze swojej wytrzymałości oraz idących z nią w parze walorów wizualnych – nic zatem dziwnego, że jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wyrobu mebli kuchennych. Dębowe drewno w kuchni to wydatek ponad tysiąca za metr kwadratowy. Można także zaaranżować kuchnię z kilku gustownych mebli dębowych. Czytaj więcej o dębie.

2.Czereśnia

Piękny kolor i duża, gwarantująca wytrzymałość twardość drewna czereśniowego sprawiają, że wśród mebli kuchennych często spotkać można te wykonane właśnie z tego materiału. Podobnie jak w przypadku mebli dębowych, czereśniowe w najprostszej wersji kosztują lekko ponad 1000 złotych. Czereśnia – zobacz więcej.

kuchnie drewniane, jakie drewno do kuchni

3.Olcha

Meble olchowe świetnie pasują przede wszystkim do tradycyjnych kuchni, chociaż sprawdzą się też w bardziej nowoczesnych wnętrzach. Do tego dochodzą walory funkcjonalne, dzięki którym meble te doskonale będą służyć w najtrudniejszych nawet warunkach – są więc wręcz idealne do kuchni. Wysokiej jakości meble olchowe kosztować mogą nawet dziesięć tysięcy złotych. Olcha – zobacz więcej.

4.Jesion

Meble kuchenne z jesionu do zakup naprawdę na długie lata – jest to bowiem jeden z najsolidniejszych krajowych gatunków drewna. Nic dziwnego w tym, że za taką kuchnię trzeba sporo zapłacić – nawet dwadzieścia tysięcy złotych. Czytaj więcej o drewnie jesionowym.

Zdjęcia: chalonuk.