Treść główna

Porady Maszyny przemysłowe Jakie są rodzaje i zasady działania systemów przestawnych tulei?

Jakie są rodzaje i zasady działania systemów przestawnych tulei?

Przestawna tuleja piłowaSą dwa najpopularniejsze warianty systemów przestawnych tulei w pilarkach PWR 201-422.
Pierwszy – starszy i tańszy sposób oparty jest na klasycznej śrubie trapezowej o określonym skoku gwintu np. 4mm, napędzanej przy pomocy klasycznego silnika asynchronicznego. Położenie wysunięcia mierzone jest poprzez enkoder, który liczy obroty śruby (przy naszym założeniu 1 obr to 4 mm). Śruba trapezowa wkręca się i wykręca z drążka, który przesuwa przestawną tuleję.  Przestawna tuleja przemieszcza się po specjalnie wykonanym wale piłowym . Położeniem tulei piłowej steruje specjalny programowany sterownik, który wyświetla aktualną pozycje piły.
Drugi – droższy ale dokładniejszy i szybszy sposób , to zastosowanie serwonapędu z jednostką sterującą  zamiast silnika asynchronicznego. Przy tej metodzie stosuje się również inne śruby. Są to śruby kuliste w zamkniętych osłonach a nie śruby trapezowe . Pozostałe części wykonawcze typu montażowego piłę i wał piłowy są bez zmian.
Rozwiązanie oparte na serwonapędzie jest dużo szybsze i dokładniejsze w pozycjonowaniu. Wadą jego jest jednak dużo bardziej skomplikowana budowa oraz bardziej skomplikowane sterowanie. W przypadku wystąpienia awarii często okazuje się, że do naprawy układów opartych na serwonapędach wymagany jest wykwalifikowany serwis.