Treść główna

Porady Obróbka drewna Jakie są różnice między optymalizerkami pchanymi a optymalizerkami przepływowymi?

Jakie są różnice między optymalizerkami pchanymi a optymalizerkami przepływowymi?

Pilarka optymalizującaJak już sama nazwa wskazuje podstawową różnicą w opisywanych pilarkach optymalizujących jest system przemieszczania materiału. W optymalizerkach „pchanych” z reguły jest to ramie zawieszone na stole wejściowym, które przejeżdża nad nim. Optymalizerki te pozwalają na uzyskanie dużych dokładności.

Optymalizerki „przepływowe” z kolei posiadają transportery taśmowe na które podawany jest materiał. Różnice wynikające z zastosowanego sposobu przemieszczania materiału przekładają się z kolei na dokładność cięcia, pozycjonowania materiału (pilarki „pchane” są dokładniejsze) oraz na wydajność ilościową (pilarki „przepływowe” są szybsze).

Optymalizerka:

– pchana – materiał z oznaczonymi wadami i klasami zostaje nakładany na stół podawczy po czym układ posuwowy dokonuje pomiaru długości całego elementu gdzie dalej następuje przepychanie oraz dzielenie materiału zgodnie z wytypowanym diagramem podziału optymalnego wykorzystania materiału.

– przepływowa – materiał z oznakowanymi wadami zostaje wprowadzany do układu podawczego pilarki. Pomiar listwy oraz typowanie diagramu podziału dokonywane jest w trakcie transportu materiału w kierunku modułu dzielącego.