Jałowiec wirginijski – ABC drzewa
Jałowce należą do gatunku drzew iglastych z rodziny cyprysowatych. Nie inaczej jest w przypadku jałowca wirginijskiego.
Jałowiec wirginijski – pochodzenie i występowanie
Rodzajowa łacińska nazwa jałowca wirginijskiego brzmi Juniperus virginiana. Ma kilka odmian, które różnią się między sobą pokrojem i kształtem liści. Istnieją jałowce wirginijskie płożące, jak i krzaczaste i kolumnowe. Nazwa drzewa pochodzi od terenu, na którym występuje – Wirginia w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz także: gatunki jałowca
Jałowiec wirginijski naturalnie występuje w Ameryce Północnej i należy do rodzaju jałowców, rodziny cyprysowatych. W stanie naturalnym jałowce wirginijskie osiągają wysokość do 40 m i żyją około 300 lat, niemniej w Europie Środkowej, gdzie są one sadzone, osiągają kilkanaście metrów wysokości i rosną bardzo wolno.
Jałowiec wirginijski – charakterystyka drewna
Drzewa jałowców wirginijskich mogą mieć kilkadziesiąt metrów wysokości. Drewno tego rodzaju jałowca nazywane jest czerwonym drewnem cedrowym. To drewno trwałe, ale jednocześnie łatwo poddające się obróbce różnego rodzaju, także przy użyciu narzędzi ręcznych.
Zobacz także: drewno cedrowe
Jałowiec wirginijski – zastosowanie
Najczęściej jałowiec wirginijski jest stosowany jako drzewo iglaste ozdobne i rośnie w parkach oraz w ogrodach na terenie całej Europy. Bardzo dobrze krzewy jałowców wirginijskich sprawdzają się na skalniakach i nasadzeniach naturalistycznych. Mogą rosnąć pojedynczo lub w grupie, także z innymi iglakami.
Natomiast w Ameryce jest źródłem aromatycznego, wartościowego drewna. Wykorzystywane jest ono do produkcji materiałów piśmienniczych, głównie ołówków. Między innymi z tego powodu jałowiec wirginijski jest nazywany też cedrem ołówkowym. Z uwagi na swoje szczególne właściwości jałowiec wirginijski, a raczej jego drewno używane jest do produkcji pudełek na cygara.
Jałowiec wirginijski – ciekawostki
Uprawa jałowca wirginijskiego nie jest kłopotliwa, ponieważ ma on niskie wymagania glebowe i stanowiskowe. Optymalne dla niego będzie stanowisko słoneczne, ale tak samo dobrze drzewa jałowca wirginijskiego rosną na miejscach zacienionych. Może rozwijać się na podłożu lekkim, piaszczystym i suchym o lekko kwaśnym odczynie. Jest odporny na mróz, suszę, a nawet na zanieczyszczenia powietrza.
Zdjęcia: Keith Kanoti, via Wikipedia