Treść główna

Porady Ciekawostki Jarząb i jego gatunki

Jarząb i jego gatunki

Jarząb to drzewo lub krzew zaliczany do rodziny różowatych. W rodzaju tym wyróżnia się między innymi popularną w Polsce jarzębinę.

Jarząb z rodziny różowatych to wspólna nazwa dla 80 gatunków drzew i krzewów rosnących w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Oprócz tego jarzębem nazywa się około 170 taksonów pochodzenia mieszańcowego. Przedstawicieli jarzębów należy szukać na obszarze całej Europy, Azji oraz w Ameryce Północnej. Wiele gatunków drzew i krzewów jarzębów wykorzystywanych jest w charakterze roślin ozdobnych i jadalnych.

gatunki jarzębu, jarząb brekinia

Jarząb mączny

W przypadku gatunku jarząb mączny mamy do czynienia z niewielkim drzewkiem dorastającym do wysokości 6-12 metrów. Ma prosty pień, regularną koronę i spękaną korę, o szarej barwie. Liście są skrętoległe, pojedyncze, podwójnie piłkowane z krótkim ogonkiem.

Zobacz także: gatunki jesionu

Jarząb pospolity

Popularna w Polsce jarzębina, to nic innego jak jarząb pospolity. Jest drzewem do 15 metrów wysokości, o gładkiej, srebrzystoszarej korze i nieparzysto pierzastymi liśćmi z ogonkiem. Jarzębina rodzi białe kwiaty, z których powstają małe, kuliste, czerwone lub pomarańczowe owoce jadalne, mające gorzkawy smak.

Jarząb szwedzki

Średnio wysokim gatunkiem jarzębia jest jarząb szwedzki, o szerokiej koronie i ciemnozielonych liściach o długości do 10 cm. Są one pojedyncze, eliptyczne lub odwrotnie jajowate. Kwiatostany jarzębia szwedzkiego pojawiają się w maju, a jego owoce są pomarańczowoczerwone.

gatunki jarzębu, jarząb szwedzki

Jarząb domowy

W południowej, środkowej i wschodniej Europie, w tym również w Polsce, a także w zachodniej części Azji i w północnej Afryce rośnie jarząb domowy, dorastający do 13-15 m wysokości. Ma nieparzysto pierzaste jajowate listki, kwiaty jak u jarzębia pospolitego i owoce typu gruszkowatego, w kolorze żółto-czerwonawym.

Zobacz także: gatunki dębu

Jarząb brekinia

W Polsce najczęściej występującym i największym gatunkiem jarzębów jest jarząb brekinia, który dorasta do granicy 30 m. Ma do 60 cm średnicy pnia. Kora jarzębia brekinia jest ciemna i popękana, a liście jajowate. Owoce tego drzewa także mają kształt owalny, około 1,5 cm długości oraz kolor brązowy lub jasno nakrapiany. Jarząb brekinia owocuje nieregularnie, co rok, tylko co kilka lat.

Zdjęcia: Rosenzweig via Wikipedia