Jatoba – diamentowa wiśnia
Każdy, kto chociaż trochę interesuje się tematyką drewna i wszystkim, co z nim związane, na pewno zdążył już zauważyć rosnącą w ostatnich latach właściwie z roku na rok popularność gatunków egzotycznych, takich jak wenge, palisander czy właśnie jatoba. Zobaczcie dlaczego drewno jatoba nazywane jest „diamentową wiśnią”.
fot. mauroguanandi
Jatoba – charakterystyka drewna
Podobnie jak inne drewna zaliczane do odmian tropikalnych, tak i jatoba posiada takie cechy jak duża twardość – a co za tym idzie, również odporność na ściskanie czy ścieranie. Druga ważna cecha jatoby to dekoracyjny, niezwykły wygląd, dlatego też znajduje szerokie zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach naszego życia.
Dzięki swoim cechom jatoba może być wykorzystywana zarówno we wnętrzach – w budynkach o rozmaitym przeznaczeniu, od domów mieszkalnych, aż po zakłady przemysłowe – jak i na zewnątrz, gdzie z całą pewnością najważniejsza okaże się jej wytrzymałość na działanie wilgoci, owadów czy innych niekorzystnych czynników.
fot. wikipedia
Jatoba – pochodzenie
Jatoba pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Drewno to, ze względu na podobieństwo do doskonale znanego nam gatunku drewna wiśni, który jednak znacznie przewyższa swoją twardością, często określane jest mianem „diamentowej wiśni”. Trudno oprzeć się wrażeniu, że świetnie oddaje to właściwości jatoby – drewno cechuje bowiem bardzo podobny do wiśni rysunek i zakres barw – od odcieniu łososiowego do zabarwionego czerwienią brązu – jest jednak od niej o wiele twardsze, skąd porównanie do diamentu. Jatobę pozyskuje się z drzew o tej samej nazwie, należących do rodziny bobowatych. Drzewa te potrafią osiągać nawet trzydzieści metrów wysokości.
Drewno jatoba i jego zastosowanie
Jatoba świetnie znosi działanie wysokich i niskich temperatur, odpowiednio zaimpregnowana jest odporna na wilgoć, a także, o czym już wspomnieliśmy należy do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych gatunków drewna, dlatego też bardzo często wykorzystuje się ją w budownictwie. Można drewno wykorzystać do budowy całych domów, czy też tarasów, poręczy, schodów zewnętrznych i wewnętrznych oraz podłóg. Szczególnie cenione są właśnie podłogi drewniane (zobacz także: konserwacja podłogi drewnianej) wykonane z jatoby – nadają bowiem wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, jednocześnie wytrzymując długie lata użytkowania. Taka podłoga to koszt około dwustu złotych za metr kwadratowy, co jednak nie jest w żaden sposób ceną wygórowaną – wydatek ten to wszak pewność, że podłoga służyć będzie całym pokoleniom.
fot. Fiberon
Meble z jatoby
Meble z drewna jatoby to, podobnie jak podłogi, najpopularniejsze obecnie zastosowanie tego materiały. Meble z jatoby sprawdzą się doskonale w każdym wnętrzu, jednak szczególnie polecane są do domów, które urządzone zostały w nowoczesnym, odważnym stylu. Warto dodać, że właściwości jatoby sprawiają, że meble z niej wykonane używane mogą być również na zewnątrz.
Oprócz tego, jatobę wykorzystuje się również w innych branżach – z jej niezwykle wytrzymałego drewna produkuje się między innymi okręty czy jachty, a nawet mosty. Poza tym, kora jatoby posiada właściwości lecznicze – pomaga przy problemach skórnych oraz dodaje sił i działa pobudzająco.