Treść główna

Porady Ciekawostki Jawor – ABC drewna jaworowego

Jawor – ABC drewna jaworowego

W dzisiejszym świecie wykorzystuje się w różnych dziedzinach gospodarki rozmaite gatunki drewna. Jest to uzależnione również od ich geograficznego występowania, które w dużej mierze decyduje o tym, gdzie jakie drewno jest najbardziej popularne. W naszym kraju mamy kilka gatunków drzew, które cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na powszechność występowania. Takim drzewem jest między innymi klon jawor, który jest drzewem spotykanym przede wszystkim w Europie środkowej oraz na Kaukazie. W Polsce powszechnie występuje na południu naszego kraju, na obszarach górskich i wyżynnych w bardzo dużych ilościach.

jawor, drewno jaworowe

Jawor – charakterystyka

Drewno jaworowe jest więc w naszym kraju bardzo chętnie wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki. Samo drzewo scharakteryzować można jako dorastające 30 metrów i średni 150 cm drzewo, które ma piękną szeroką koronę. Pień osiąga około 18 metrów wysokości, po których zaczyna się właściwa korona drzewa. Wiek drzew to nawet 500 lat w związku z czym niektóre lasy w Polsce złożone z klona jawora są naprawdę wiekowymi skupiskami drzew. Klon jawor to drewno, które ma jasną barwę o delikatnym żółtym zabarwieniu.

Obróbka drewna jaworowego

Obróbka drewna jest stosunkowo prosta, gdyż jest to miękkie drewno podatne na wszelkie prace. Jest łatwe w obróbce metodą skrawania obwodowego. Z łatwością można je łączyć za pomocą śrub oraz gwoździ. Drewno stosunkowo dobrze się suszy, dzięki czemu szybko można zająć się jego obróbką. Zmianę barwy można uzyskać poprzez bejcowanie. Poza tym drewno z łatwością można również lakierować.

jawor, drewno jaworowe

Zobacz: maszyny stolarskie Penny.

Zalety i wady drewna jaworowego

Do zalet drewna należy zaliczyć bardzo ładny wygląd i prostą obróbkę. Jednocześnie jest to drewno stosunkowo tanie, dlatego można je wykorzystać w wielu miejscach i sytuacjach. Wadą tego drewna będzie fakt, że jest ono niestety nietrwałe i podatne na ataki owadów i grzybów. Nie ma praktycznie odporności na warunki atmosferyczne, dlatego nie powinno się go stosować na zewnątrz budynków. Posiada bardzo często krzywizny, skręty włókien i zgnilizny, dlatego przed użyciem drewna należy je dobrze zbadać. Pojawiają się również chodniki owadzie oraz grzyby, dlatego niekiedy drewno może nie nadawać się do użytku.

jawor, drewno jaworowe

Zastosowanie drewna jaworowego w przemyśle

Niska cena tego drewna sprawia, że w gospodarce jest ono powszechnie wykorzystywane i wyjątkowo popularne. Przede wszystkim drewno jaworowe wykorzystywane jest w przemyśle meblarskim, gdzie wykonywane są z niego elementy nazwane okleinami. Poza tym przygotowuje się z niego parkiety, okładziny a także sklejkę. Jest to również drewno popularne w przemyśle muzycznym, powstają z nieco pudła rezonansowe, części fortepianów. Łatwość obróbki sprawia, że jest to drewno, które pojawia się również w jako elementy modeli do własnego sklejania. Wykonuje się z niego również drobne sprzęty gospodarstwa domowego, które wykorzystuje się w każdej kuchni. Drewno wyjątkowo tanie i przyjemne w obróbce sprawia, że co rusz pojawiają się nowe pomysły na to jakie je lepiej wykorzystać i gdzie jeszcze zastosować.

Zdjęcia: Wikipedia, Wood-database.