Treść główna

Porady Ciekawostki Jemioła – dary natury

Jemioła – dary natury

Jemioła jest gatunkiem rośliny, należącym do rodziny sandałowcowatych, która jest dość powszechnie spotykana. Można ją spotkać niemal w całej Europie, a także na terenach zachodniej Azji. To półpasożytnicza roślina, bardzo ważna dla europejskiej kultury. Co warto o niej wiedzieć?

jemioła

Jemioła – kiedyś i dziś

W tej chwili jemioła wiąże się między innymi z tradycjami świątecznymi – także i w Polsce wiesza się ją w domu podczas Bożego Narodzenia (co ma swój początek w dawnych zwyczajach nordyckich) i całuje pod nią (który to zwyczaj wywodzi się z XVII-wiecznej Anglii). Jemioła jest również znana ze swoich właściwości leczniczych! Dla Celtów była darem niebios, dla Gallów ważnym elementem religijnych ceremonii. Była uznawana za talizman chroniący przed czarami i odpędzający demony. Dziś uważa się, że po prostu przynosi szczęście.

Zobacz także: herbata z iglaków

Jemioła – działanie i właściwości

Jemioła pospolita wykazuje przede wszystkim moczopędne działanie. Potrafi również działać uspokajająco, wspomaga układ odpornościowy, a także pomaga przy różnych schorzeniach układu krwionośnego, między innymi przy zaburzeniach rytmu serca, nadciśnieniu czy miażdżycy.

jemioła

Jemioła – jakie ma zastosowanie?

Warto wiedzieć, że jej konkretne cechy i zawarte w niej składniki zależą w dużej mierze od tego, na jakim drzewie pasożytuje. Dlatego można znaleźć wiele różnych preparatów, radzących sobie z różnymi schorzeniami. Jemioła jest częstym składnikiem mieszanek przeciwmiażdżycowych, suplementów diety do stosowania przy menopauzie, a także przy leczeniu przewlekłych chorób stawów czy nawet nowotworów. Przede wszystkim jemiołę wykorzystuje się przy produkcji leków na nadciśnienie, ponieważ potrafi je obniżać.

Zobacz także: rośliny na Boże Narodzenie

Jemioła – w jakiej postaci najlepsza?

Można zdecydować się na zakup preparatu, w którym znajduje się jemioła, ale można również zebrać i przygotować ją samodzielnie. Liście i cienkie łodygi należy wysuszyć, a następnie wykonać z nich macerat czy odwar.