Treść główna

Porady Ciekawostki Jesion – właściwości i zastosowanie

Jesion – właściwości i zastosowanie

Jesion to drzewo, które może przetrwać kilkaset lat. W Polsce najstarszym drzewem tego gatunku jest 410 letni jesion rosnący na terenie Motarzyna. To wiele mówi na temat wytrzymałości drewna z jesionu – jest ono porównywalne z trwałością dębu, a co ciekawe – dąb zazwyczaj jest droższy, co prawdopodobnie wynika z jego bardziej cenionych walorów estetycznych.

jesion

Jesion – charakterystyka

Drewno jesionowe charakteryzuje się występowaniem wąskiego biela oraz zabarwieniem z zakresu od jasnożółtego do jasnobrązowego odcienia. Jest to typ drzewa pierścieniowo-naczyniowego, zaobserwować można twardziel zarówno zabarwioną, jak i nie zabarwioną. Drewno otrzymane z młodego drzewa nie posiada wyraźnej granicy między bielem a twardzielem, natomiast im starsze drzewo tym łatwiej odróżnić te dwa elementy. Twardziel niezabarwiona jest koloru białego, zaś zabarwiona posiada odcień brązowy, niekiedy brunatny. Cechą charakterystyczną jest zdecydowanie wyraźne zarysowanie słojów w drewnie. Parametry fizyczne w dużym stopniu są zależne od szerokości słojów.

Właściwości jesionu, zalety i wady

Drewno pozyskane z jesionu jest przede wszystkim bardzo twarde co sprawia, że jest nie tylko długowieczne, ale również trudne w obróbce. Im węższe słoje, tym drewno jest bardziej podatne na przetwarzanie z uwagi na wyraźną sprężystość. Generalnie jesion to drzewo charakteryzujące się dużą sprężystością, toteż obrabiane od razu po ścięciu nie stwarza problemów. Parzenie sprawia, że drewno można bardzo łatwo wygiąć, a także wypolerować. Twardość jesionu określona jest przez ewaluację w skali Brinella – drewno to osiąga od 37 do 42 MPa, co plasuje jesion w tej samej kategorii twardości co chociażby dąb, buk mahoń. Niemniej jednak warto zauważyć, że ciemna odmiana jesionu jest znacznie wytrzymalsza, aniżeli droższy dąb.

obróbka drewna

fot. mechanizacja tartaków, sortowanie drewna

Podstawową wadą jesionu jest fakt, iż dobrze znosi on jedynie warunki suche, natomiast zmienna wilgotność powietrza może doprowadzić do szybszego niszczenia się elementów wykonanych z tego gatunku. Tę wadę można na szczęście obejść, o ile zdecydujemy się na jesion wędzony – parametry fizyczne poprawiają się wtedy aż o 40%, wzrasta nie tylko twardość, ale również – odporność na wilgoć.

Zastosowanie w przemyśle

Z jesionu korzystają przede wszystkim stolarze – jest to gatunek bardzo często wykorzystywany w stolarstwie do produkcji schodów drewnianych, podłóg, okien oraz oklein. Wysoka gęstość tego drewna sprawia, że jest ono bardzo kaloryczne, co z kolei przekłada się na wykorzystywanie go w roli drewna opałowego.

jesion

Ile kosztuje jesion?

Jesion jest uważany za świetną alternatywę dla dębu, ponieważ jest równie wytrzymały, a jak się okazuje – tańszy. Za metr kwadratowy jesionu plasującego się w pierwszej klasie jakości zapłacimy 80zł. Klasa druga to wydatek rzędu 65zł za metr kwadratowy, zaś klasa trzecia jest niewiele tańsza – 60zł. Nie w każdym jednak sklepie ceny jesionu są niższe od dębu – w wielu znajduje się on w tej samej kategorii cenowej. Warto poszukać więc miejsca, w którym nabędziemy jesion w atrakcyjnej cenie.

Zobacz także: Dąb – właściwości i zastosowanie.