Treść główna

Porady Ciekawostki Jodła – ABC drewna jodłowego

Jodła – ABC drewna jodłowego

Drewno jodłowe, wraz z takimi gatunkami jak sosna czy świerk należy do najczęściej wykorzystywanych gatunków drewna iglastego. Pozyskuje się je, jak sama nazwa zresztą wskazuje, z jodły – drzewa, które potrafi osiągnąć wiek blisko tysiąca lat. Jodła należy do drzew górskich, najliczniej w Europie występuje w Alpach, chociaż spotkać ją można także w polskich górach, a także, chociaż znacznie rzadziej, na innych terenach Polski. 

jodła, jodła pospolita


Warto zauważyć, że w przypadku jodły, żywica nie występuje w drewnie – znaleźć ją można jedynie w korze. Jodła, podobnie jak inne drzewa iglaste, jest zimozielona, to znaczy nie zrzuca igieł wraz z końcem lata. Na półkuli północnej – stanowiącej cały zasięg występowania jodły – występuje około pięćdziesiąt gatunków tego drzewa, z czego na Starym Kontynencie spotkać można zaledwie pięć, a w naszym kraju – tylko jeden.

Drewno jodłowe – charakterystyka

Drewno jodłowe posiada gęstość 460 kilogramów na metr sześcienny, należy więc do najcięższych gatunków w naszym kraju. Drewno jodły jest białawe, ale może przyjmować żółtawy bądź lekko zielony odcień. Obróbka drewna jodłowego jest stosunkowo łatwa, drewno to dobrze poddaje się piłowaniu, wierceniu oraz szlifowaniu, problemów nie powinno sprawić także gwoździowanie i łączenie za pomocą śrub. Dobrze również skleja się drewno jodłowe. Drewno tego gatunku trudno poddaje się głębokiej impregnacji, aczkolwiek bejcowanie i wykańczanie nie stwarza zbyt dużych kłopotów. Drewno jodłowe nie należy do najbardziej dekoracyjnych gatunków, jego rysunek i barwa są raczej mało wyraziste, posiada także mało wyraźny, kwaskowy zapach. Jodła należy do drewien średnio trwałych, a przeciętna żywotność wykonanych z niej konstrukcji wynosi od pięćdziesięciu do stu lat.

jodła, drewno jodłowe

Drewno jodłowe – wady i zalety

Niewątpliwie najważniejszą zaletą drewna jodłowego jest łatwość jego obróbki. Z wad wymienić można między innymi średnią atrakcyjność wizualną tego drewna, skłonność do paczenia się przy suszeniu oraz niewielką w porównaniu do innych gatunków wytrzymałość.

ZOBACZ: Pilarki do cięcia poprzecznego – idealne do drzew iglastych.

Zastosowanie drewna jodłowego

Drewno jodłowe znalazło bogate zastosowanie w przeróżnych dziedzinach gospodarki. Używa go zarówno budownictwo drewniane, jak i przemysł drzewny czy branża muzyczna. Z drewna tych gatunków wyrabia się między innymi zapałki, niższej jakości sklejkę, celulozę, i kopalniaki. Stosunkowo często spotkać ją można także w budownictwie wodnym, w produkcji skrzyń, kufrów i innych opakowań, a także materiał do produkcji posadzek przemysłowych. Drewno jodłowe niezwykle cenione jest w produkcji instrumentów muzycznych, między innymi piszczałek organów. Wykorzystuje się także żywicę jodły, która sama w sobie jest bardzo popularna w mikroskopii i optyce, służy ona również do produkcji terpentyny.

jodła, drewno jodłowe

Ceny drewna jodłowego zależne jest od jakości i przeznaczenia danego sortu. Drewno opałowe kosztuje około sześćdziesięciu złotych za metr kwadratowy, zaś stosowne osiąga już ceny ponad 100 złotych. Tartak tarcicę jodłową oferuje w cenach od siedmiuset do ponad tysiąca złotych za metr sześcienny.