Treść główna

Porady Ciekawostki Kalina koralowa

Kalina koralowa

Kalina koralowa to gatunek krzewu, który należy do rodziny piżmaczkowatych, choć czasem zaliczany jest też do rodziny kalinowatych (dawniej przewiertniowatych). Można go spotkać w Europie, środkowo-zachodniej Azji, ale także i na Dalekim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej. Roślinę tą spotkamy także i w Polsce – rośnie na całym terenie naszego kraju, za wyjątkiem naszych polskich Tatr. Łacińska nazwa tej rośliny to Viburnum opulus. Jest to drzewo wykorzystywane jako roślina ozdobna, ale i lecznicza. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

kalina koralowa

Kalina koralowa – charakterystyka

Kalina koralowa jest krzewem, który dorasta do wysokości około 4 metrów, a jego szerokość ma około 2 metry. Wszystko zależy oczywiście od warunków, w jakich ma możliwość wzrastać – zdarzają się oczywiście drzewka o wiele większe. To roślina o szarej korze, z długim korzeniem palowym, posiadającym liczne odnogi boczne, które razem tworzą płaski system korzeniowy. Krzew wytwarza niewielkie, białe kwiaty o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Z nich powstają szkarłatnoczerwone, kuliste owoce. To roślina wieloletnia, która kwitnie od maja do lipca.

Zobacz także: szakłak pospolity

kalina koralowa

Kalina koralowa – zastosowanie

Kalina koralowa znajduje szerokie zastosowanie na wszystkich obszarach, na których występuje. Przede wszystkim traktowana jest jako roślina ozdobna i lecznicza. To drzewko, które stosuje się w leczeniu głównie chorób uznawanych za kobiece – związanych z układem płciowym, menstruacją oraz ciążą. Nazywana jest więc nawet dość powszechnie „lekiem kobiecym”. Posiada właściwości przeciwskurczowe, uspokajające, przeciwkrwotoczne i przeciwbólowe. Może być jednak stosowana również przy przeziębieniach, a także wspomagająco przy leczeniu chorób skórnych.

Zobacz także: chmielograb wirginijski

Kalina koralowa – ciekawostki

Kalina koralowa ma istotne znaczenie przede wszystkim dla ludów słowiańskich. Mowa o niej w wielu pieśniach ludowych i jest ważnym elementem licznych, tradycyjnych ceremonii. Symbolizuje młodość oraz niewinność, zatem przede wszystkim wiąże się z obrzędami związanymi z weselem.

Zdjęcia: OldMuzzle, Lestat via Wikipedia