Treść główna

Porady Ciekawostki Kauczukowiec i jego drewno

Kauczukowiec i jego drewno

Kauczukowiec (Hewea) to wiecznie zielone drzewo z gatunku wilczomleczowatych, które można spotkać przede wszystkim na obszarze Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej, naturalnie rośnie on na terenie Malezji, Brazylii i Gujany. Jednak ze względu na duże zapotrzebowanie na mleczko kauczukowe, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły powstawać plantacje kauczukowców w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce Zachodniej.

kauczukowiec, drewno kauczukowca

Cechą charakterystyczną kauczukowca jest kora, ceniona przede wszystkim ze względu na znajdujący się w niej sok mleczny (lateks), pozyskiwany poprzez nacięcie kory.
Roślina posiada trójdzielne liście, niepozorne, tworzące wiechy kwiaty oraz owoce przypominające trzy zrośnięte kulki.

Drewno kauczukowca – charakterystyka i zastosowanie

Kauczukowiec żyje średnio 25-30 lat, po tym czasie drzewo samoistnie usycha. W czasie jego życia systematycznie pobierany jest cenny kauczuk, znajdujący szerokie zastosowanie w przemyśle.
Cennym materiałem jest także drewno, pozyskiwane dopiero w momencie, gdy drzewo obumrze. Ze względu na zawartość lateksu, kauczukowiec jest odporny na grzyby, bakterie, pleśnie, a także działanie szkodników, co automatycznie przekłada się na jakość drewna – jest ono zdrowe, pozbawione uszkodzeń, w dodatku wyjątkowo wytrzymałe, nic więc dziwnego, że znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłowych.

Zobacz także: tatajuba

kauczukowiec, drewno kauczukowca

Cechą drewna Hewea jest jasny odcień, szczególnie ceniony przez budowlańców, dekoratorów oraz architektów wnętrz. Zasadniczo całe drewno posiada jasny odcień, choć możliwe jest pojawienie się gdzieniegdzie ciemniejszych smug. Drewno posiada regularny układ włókien, dzięki czemu podłoga wykonana z przedmiotowego drewna ma jednolity charakter. Kora kauczukowca jest gładka, w kolorze brunatno-zielonym.

Zobacz także: drewno bambusowe

Zaletą drewna kauczukowego jest łatwa obróbka mechaniczna, a także klejenie i lakierowanie. Niestety, drewno posiada niską elastyczność, co bez wątpienia stanowi wadę.
Drewno jest bardzo stabilne i trwałe, aczkolwiek – w przeciwieństwie do żywego drzewa – mało odporne na szkodniki oraz czynniki atmosferyczne.

Kauczukowiec – zastosowanie

Drewno Hewea najczęściej jest stosowane jako materiał wykończeniowy w halach sportowych, na kortach do squasha lub piłki halowej. Przedmiotowy gatunek sprawdzi się także jako materiał na podłogę, do budowy mebli, okładzin ściennych wewnętrznych, płyt MDF, płyt wiórowych, palet, skrzyni, a także drobnych przedmiotów dekoracyjnych.