Treść główna

Porady Ciekawostki Klon – ABC drewna klonowego

Klon – ABC drewna klonowego

Drewno klonowe należy do najczęściej i najszerzej wykorzystywanych gatunków drewna otrzymywanych w naszym kraju. Warto jednak wspomnieć o tym, że określenie drewno z klonu nie jest zbyt ścisłym terminem – obejmuje bowiem drewno różnych gatunków z rodzaju klon, nieraz bardzo się od siebie różniących takimi parametrami jak twardość drewna czy wygląd. Dla przykładu – drewno klonu pospolitego jest znacznie twardsze, niż drewno jaworowe i dlatego lepiej sprawdza się jako surowiec przy wznoszeniu wszelkiego rodzaju konstrukcji.

klon, drewno klonowe


Klon jest jednym z najliczniejszych rodzajów – obejmuje mnóstwo gatunków, z których w naszym kraju rosną wspomniane klon pospolity i jawor, a ponadto polny i grabolistny, jesionolistny oraz Davida. W zależności od źródeł, w skład rodzaju wchodzi od stu do aż stu pięćdziesięciu gatunków drzew i dużych krzewów, z których, co ważne, nie wszystkie znajdują zastosowanie w przemyśle drzewnym – niektóre z nich uprawiane są jedynie jako rośliny ozdobne, inne zaś cenione są jako gatunki miododajne, czego przykładem mogą być klon tatarski oraz ginnala. Zobacz także: syrop klonowy.

klon, drewno klonowe

fot. wikipedia

Klon – parametry

Klon jest drewnem o średniej twardości. Jest również średnio łupliwy. Drewno z klonu charakteryzuje się równomierną strukturą. Skrawanie drewna klonowego jest raczej łatwe, podobnie jak szlifowanie i frezowanie, należy jednak pamiętać o tym, że w dwóch ostatnich przypadkach może dojść do przypalenia, zalecana jest zatem wzmożona ostrożność. Jeśli zaś chodzi o obrabianie powierzchni, drewno klonowe dobrze przyjmuje preparaty barwiące, jednak średnio się poleruje, podobnie ma się zresztą sprawa, jeśli chodzi o przyjmowanie politury. Przy suszeniu sztucznym, drewno tych gatunków jest podatne na paczenie i pęknięcia, ponadto należy uważać na wszelkie zmiany wilgotności powietrza, które mogą dla drewna okazać się zabójcze. Drewno klonowe jest z reguły odporne na działanie kwasów, jednak zasady mogą być dla niego niebezpieczne. Klon źle znosi parzenie, które może powodować w nim pojawienie się plam oraz znaczne ściemnienie barwy.

klon, drewno klonowe

fot. stevendepolo

Zastosowanie drewna klonowego

Klon znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach. Wykonuje się z niego między innymi okleiny, fryzy i półfabrykaty. Często wykorzystywane jest również w przemyśle meblarskim, używa się go także do wyrobu zabawek i sprzętów domowego użytku takich jak szczotki czy akcesoria kuchenne. Z klonu powstaje także galanteria oraz wyroby snycerskie (zobacz snycerstwo), prawidła i sprzęt laboratoryjny. Właściwości drewna klonowego są niezwykle doceniane w lutnictwie – to właśnie z niego bowiem bardzo często wykonywane są mechanizmy instrumentów klawiszowych, czy pudła rezonansowe. Z klonu wytworzyć można także rękojeści narzędzi oraz części rozmaitych maszyn, czemu sprzyja dość dobra twardość tego drewna.

Tarcica klonowa to wydatek rzędu około tysiąca złotych – w zależności od jakości drewna i jego gatunku – za metr sześcienny. Klon często wykorzystywany jest do produkcji mebli – na przykład, za komodę klonową zapłacimy od trzystu do pięciuset złotych.