Konserwacja okien drewnianych
Okna wykonane z drewna wymagają okresowej konserwacji, aby zyskać większą odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Najlepiej zakonserwować je przed okresem jesienno-zimowym. Jak tego dokonać?
Przygotowanie okien do konserwacji
Przed wykonaniem właściwych zabiegów konserwujących okna, należy zadbać o ich kompleksową pielęgnację. W pierwszej kolejności należy przetrzeć ramy okienne mleczkiem do czyszczenia i konserwacji stolarki. Wybierając taki środek czyszczący mamy pewność, że jego składniki wynikną w pory drewna i zamkną je przed dopływem wody. Po wyczyszczeniu okien można przystąpić do ich konserwacji.
Zobacz także: Renowacja okien drewnianych
Jak zadbać o poszczególne elementy okien drewnianych?
Nie tylko same ramy okienne wymagają konserwacji, ale i okucia okna oraz jego uszczelki. Okucia trzeba konserwować co około 12 miesięcy przy użyciu olejku przeznaczonego do tego. Dzięki temu te ruchome części będą działały dłużej i ciszej. Natomiast uszczelki przeciera się co 6 miesięcy przeznaczonym do tego środkiem konserwującym, przez co będą one zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci oraz nie będą się sklejać z powierzchnią profili okiennych.
Ramy okienne zabezpiecza się środkami do tego przeznaczonymi, które można kupić u producentów okien lub w specjalistycznych sklepach. Ich nanoszenie na ramy nie jest skomplikowane, ponieważ zwykle sprowadza się do przetarcia profili specjalną gąbką nasączoną preparatem.
Zobacz także: Jakie drewno na okna?
Co około 5-8 lat należy odnowić lakier na oknach drewnianych. Takich prac można dokonać samemu, ale przed malowaniem profili należy delikatnie przeszlifować ich powierzchnię drobnym papierem ściernym i dokładnie je odpylić.
Do konserwacji okien nie trzeba używać żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczą zwykłe szmatki, aby nanieść środki pielęgnacyjne na wybrane elementy okien.
Inne porady
Starym oknom drewnianym można przywrócić ich dawny urok i trwałość, nawet przy dużych zniszczeniach powłok lakierniczych. Najbardziej niższą się profile położone po stronie południowej domu, w miejscach, w których użyto miękkiego lub płytko zaimpregnowanego drewna. Chcąc je odnowić należy usunąć wszystkie warstwy powłok lakierniczych oraz oczyścić tzw. wżery w profilach, wyrównując wszelkie ubytki szpachlą do drewna. Po oszlifowaniu i odpyleniu powierzchni można ją zaimpregnować, położyć powłokę i wierzchnie warstwy lakiernicze.
Zdjęcia: rost8668, Leshaines123 via Flickr