Konserwacja podłogi drewnianej – lakier czy olej?
Jak zabezpieczyć podłogi drewniane w naszym domu? Lubisz jak deska podłogowa pięknie się błyszczy czy może preferujesz naturalny wygląd drewna w domu? Dowiedz się więcej o lakierowaniu i olejowaniu podłóg z drewna.
Na początek spróbujemy wyjaśnić różnicę między pokryciem klepki parkietowej albo parkietu. Lakierowe albo olejne pokrycie klepki parkietowej lub deski podłogowej jest tym, co dodaje podłodze charakterystyczny dla niej wygląd. Zarówno lakier, jak i olej mają pod tym względem swoje zalety.
Lakierowanie drewna
Lakierowanie parkietu dobrze wykazuje teksturę i naturalne zabarwienie drewna, podkreślając strukturę włókien i pogłębiając barwne odcienie. Lakierowaną klepkę parkietową łatwo jest utrzymać w czystości (wystarczy odkurzyć odkurzaczem i przetrzeć dobrze wyciśniętą szmatką). Pokrycie wierzchniej warstwy drewna lakierem ochrania drzewo przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, czy uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego, istnieje możliwość wyboru między matowym i lśniącym lakierem, co stanowi zalety nie tylko praktyczne, ale również estetyczne.
Klepka parkietowa pokryta lakierem, nie tylko jest ochroniona przed oddziaływaniami w trakcie eksploatacji, ale również zachowuje piękną i wyrazistą powierzchnię. Lakier uwypukla słoje oraz włókna drewna. Jeżeli zaś pokrycie z lakieru zniszczyło się można ją odrestaurować. W takim przypadku stosuje się szlifowanie, po czym można pokryć drewno albo lakierem albo parkietowym olejem.
fot. Rubber Dragon
Olej do drewna
Drugim rodzajem pokrycia podłogi drewnianej jest olej. Podstawową zaletą natłuszczonej powierzchni staje się to, że drewno przechodzi olejem w przeciwieństwie do lakieru, który pokrywa jedynie jego wierzchnią warstwę. Dzięki temu, można odczuć teksturę, ciepło, chropowatość drewna i cieszyć się jego naturalnym wyglądem. Olej idealnie nada się, jeśli marzy nam się styl rustykalny w naszych wnętrzach. Wykorzystanie kolorowych olejów pozwala nadać drewnu oryginalny wygląd, co daje możliwość barwnych wariacji.
Pielęgnacja drewna pokrytego olejem jest równie prosta, co w przypadku drewna, przy którym został użyty lakier. Podobnie ogranicza się ona do odkurzania powierzchni i przecierania jej wilgotną ściereczką. Jednak w tym przypadku po każdym czyszczeniu ściera się wierzchnia warstwa. Z tego powodu wskazane jest natłuszczanie drewna raz na pół roku oraz stosowanie preparatów pielęgnacyjnych z dodatkiem oleju.
A więc, cóż wybrać, lakier czy olej? Odpowiedź na to pytanie musimy odnaleźć sami, biorąc pod uwagę zalety obu środków, a także oczekiwania, jakie mamy pod względem funkcjonalności, walorów estetycznych oraz praktycznych.