Kora dębu i jej właściwości
Dąb to jedno z najbardziej znanych i lubianych polskich drzew. Z uwagi na jego długowieczność nie brakuje wśród dębów pomników przyrody, a jego drewno stanowi wysoko ceniony w różnych dziedzinach gospodarki materiał. Poza tym, o czym nie wszyscy na pewno wiemy, dąb stanowi też obiekt zainteresowania entuzjastów medycyny naturalnej – surowcem zielarskim jest jego kora, która wykazuje szereg pozytywnych dla naszego organizmu właściwości.
Kora dębu – właściwości lecznicze
Kora dębu ceniona jest przede wszystkim jako środek antyseptyczny, przeciwzapalny oraz ściągający. W medycynie ludowej polecana jest na krwotoki z nosa, hemoroidy, trudno gojące się rany oraz choroby zewnętrznych narządów płciowych. Nie tylko jednak medycyna naturalna korzysta z dobrodziejstw dębowej kory – coraz poważniejsze staje się w ostatnich latach bowiem jej zastosowanie w głównym nurcie medycyny oraz w kosmetologii, gdzie coraz bardziej ceni się wpływ, który wywiera na naszą skórę.
Zobacz także: właściwości lecznicze drzew.
Kora dębu – obróbka i zastosowanie
Surowcem zielarskim jest suszona i zazwyczaj sproszkowana kora dębu. Otrzymuje się ją bezpośrednio z drzew, a następnie poddaje odpowiedniej obróbce. Sama kora jest trudna w użyciu, dlatego też w ziołolecznictwie stosuje się rozmaite preparaty, których jest ona głównym składnikiem. Są to przede wszystkim roztwory, które mogą być stosowane jako płukanki do jamy ustnej – kora dębu pomaga bowiem pacjentom zmagającym się z zapaleniem dziąseł czy chorobowymi zmianami języka. Wywar z kory dębu może być też stosowany przez osoby, których problemem są szybko przetłuszczające się włosy, bowiem zawarte w niej flawonoidy i garbniki wykazują dużą skuteczność w powstrzymywaniu produkcji łoju. Coraz częściej ekstrakt z tego surowca wykorzystuje się też do produkcji kosmetyków, zwłaszcza zaś płynów do higieny intymnej. Dębowe garbniki stosowane wewnętrznie – powinny być wtedy przyjęte w formie naparu z kory bądź dojrzałych żołędzi – pomagają w przebiegu biegunki lub innych chorób układu pokarmowego.
Kora dębu a pieczenie
Ciekawostką jest natomiast fakt, że surowcowi temu swoją nazwę zawdzięcza także ciasto, które notabene… nie ma z nią nic wspólnego. No, może poza wyglądem, który, poprzez przeplatające się, brązowe i pomarańczowe barwy może przywodzić na myśl właśnie dębową korę. Do jego sporządzenia wykorzystuje się orzechy włoskie, rodzynki, wiórki kokosowe i brzoskwinie. Zobacz także: żołędzie jadalne.
Kora dębu nie jest drogim surowcem – możemy przygotować ją samodzielnie bądź też kupić w sklepie zielarskim, gdzie dostępna jest w formie suszu bądź torebek do sporządzenia herbatek. Kupno pięćdziesięciu gram kory dębowej to wydatek nie większy, niż pięć złotych.
Zdjęcia: jolimatin.