Treść główna

Porady Ciekawostki Korkowiec amurski

Korkowiec amurski

Drzewem zaliczanym do rodziny rutowatych jest korkowiec amurski. W naturalnym środowisku spotkać można je we wschodniej Rosji, północnych Chinach, Japonii, Korei oraz Mandżurii. Roślina ta jest powszechnie uprawiana niemalże na całym świecie, w tym także w naszym kraju.

korkowiec amurski

Korkowiec amurski i jego występowanie

Korkowiec amurski w środowisku naturalnym spotkać można w dolinach rzek. Powszechnie występuje zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych. Jego niewątpliwym atutem jest brak większych wymagań, jeśli chodzi o jakość gleby, a także stopień nasłonecznienia. Bardzo dobrze radzi sobie nawet w zacienieniu. Doskonale znosi nawet naprawdę srogi mróz. To drzewo szybkorosnące i długowieczne – może żyć nawet trzysta lat.

Zobacz także: sekwoja

Korkowiec amurski – zastosowanie

Drewno korkowca amurskiego jest niezwykle cenione. Sprawdza się doskonale w produkcji mebli oraz nart. Powstałe z niego przedmioty są niezwykle trwałe. Cechują się również doskonałymi walorami estetycznymi. Z kolei kora jest surowcem przerabianym na korek cieszący się ogromną popularnością i bardzo chętnie wykorzystywany do produkcji na przykład podkładek pod kubki. Mało kto wie, że w łyku korkowca amurskiego znajduje się tanina. Znalazła ona zastosowanie w przemyśle farbiarskim.

korkowiec amurski

Ciekawostki

Korkowiec amurski to drzewo, które dostarcza nie tylko cennego drewna. Jego właściwości są od wieków cenione w medycynie chińskiej. Kora wykorzystywana jest nie tylko do produkcji korka, ale również jako surowiec leczniczy. Tradycyjna medycyna wykorzystuje korek do produkcji leków, które pomagają walczyć na przykład z zapaleniem opon mózgowych. Olej, który pozyskiwany jest z nasion korkowca to natomiast doskonały środek owadobójczy. Zapach oleju jest niezwykle orzeźwiający. Owady go nie lubią, ale dla ludzi jest niezwykle przyjemny. Z kolei z kwiatów korkowca pszczoły chętnie zbierają pyłek.

Zobacz także: korzennik lekarski

Korkowiec amurski to drzewo, które warto poznać bliżej. Dostarcza cennego drewna, bez jego kory nie byłoby korka. To drzewo, które znalazło zastosowanie również w medycynie, a nawet pszczelarstwie.

Zdjęcia: Jean-Pol GRANDMONT, Jerzy Opioła via Wikipedia