Treść główna

Porady Ciekawostki Korzennik lekarski źródłem aromatycznego drewna

Korzennik lekarski źródłem aromatycznego drewna

Korzennik lekarski (Pimenta dioica) to drzewo z rodziny mirtowatych, które w naturalnych warunkach spotkać można w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej, a także w północnej części Ameryki Południowej. Roślina jest uprawiana w obrębie całego obszaru międzyzwrotnikowego. Korzennik lekarski znany jest także jako drzewo pimentowe oraz pimenta lekarska. Bardzo popularne i cenione w kuchni są owoce korzennika lekarskiego, określane potocznie mianem ziela angielskiego.

korzennik lekarski, drzewo pimentowe, pimenta lekarska

Cechą charakterystyczną przedmiotowego drzewa są eliptyczne, skórzaste liście oraz drobne, białe kwiaty, zebrane w wierzchotki, które w postaci dojrzałej występują jako brunatnoszare, aromatyczne jagody. Wysuszone, niedojrzałe owoce po wysuszeniu wykorzystywane są w kuchni jako ziele angielskie, określane często mianem pieprzu angielskiego. Z owoców korzennika lekarskiego można uzyskać także olejek pimentowy, stosowany jako przyprawa, a także do produkcji kosmetyków.

Drewno korzennika lekarskiego – charakterystyka i zastosowanie

Pozyskane z korzennika lekarskiego drewno jest bardzo twarde i gładkie. Zaletą drewna jest wysoka odporność na gnicie, dzięki czemu drewno z korzennika lekarskiego znajduje zastosowanie m.in. w meblarstwie, służy także do wykonywania niektórych instrumentów.
Jest to drewno egzotyczne, wymagające odpowiedniej obróbki – w szczególności długiego suszenia, z zachowaniem odpowiedniej wilgotności powietrza.

korzennik lekarski, drzewo pimentowe, pimenta lekarska

Zobacz także: cynamonowiec

Drewno pozyskiwane z korzennika lekarskiego charakteryzuje się ponadto długim czasem spalania – drewno pali się wolno, wydzielając niewielkie ilości aromatycznego dymu. Ze względu na doskonałe parametry w zakresie spalania, przedmiotowe drewno znajduje zastosowanie jako materiał służący do produkcji węgla drzewnego, przeznaczonego do grillowania. Podczas palenia wydziela się charakterystyczny aromat, który podkreśla smak grillowanych potraw.

W celu uzyskania wyjątkowego aromatu wykorzystywane są także liście korzennika lekarskiego.
Według wierzeń ludowych posiadania przy sobie kawałka drewna lub owoców z korzennika lekarskiego miały zapewnić doskonałe zdrowie oraz dostatek.

Zdjęcia: Christian Blue, J.M.Garg via Wikipedia