Treść główna

Porady Ciekawostki Łączenie drewna – sposoby i porady

Łączenie drewna – sposoby i porady

Praca z drewnem może być niezwykle satysfakcjonująca, ale jednocześnie nigdy nie jest to proste zadanie. Istnieje wiele umiejętności i technik, które musi opanować każdy, kto chce robić to faktycznie dobrze. Na szczycie tej listy znajduje się łączenie ze sobą poszczególnych elementów drewnianych – jest to niezbędne do stworzenia większej całości. Istnieje wiele sposobów łączenia drewna, zatem warto dokładnie poznać jak najwięcej z nich.

łączenie drewna

Łączenie drewna – sposoby

Budowanie domów czy innych obiektów z drewna cieszy się wielowiekową tradycją. Oczywiście, stosowane dawniej metody łączenia elementów drewnianych w kilku przypadkach wyszły już z użycia, choć inne nadal są stosowane – w nieco nowocześniejszej formie. Zmianie nie uległy też same zasady łączenia drewna; dzisiejsze budownictwo wciąż bazuje na wiedzy wypracowanej wiele wieków temu przez naszych przodków.

Do łączenia drewna wykorzystywane są specjalne złącza, które same w sobie dostępne są w kilku odmianach i rodzajach. Najczęściej wymienia się tutaj: złącza wzdłużne (wykorzystywane do łączenia elementów na całej ich długości, stosowane w budownictwie do łączenia głównie elementów poziomych) i złącza poprzeczne (pozwalające na łączenie elementów pod określonym kątem). Takie złącza można rzecz jasna wykonać samodzielnie, i nie trzeba kupować do tego specjalnie obrobionego drewna.

Zobacz także: Obróbka drewna i jej rodzaje

Jak wykonać złącza do drewna?

Aby samodzielnie wykonać złącza dla elementów drewnianych, trzeba wykonać dokładne pomiary ich szerokości. Oba elementy muszą zostać obrobione w odpowiedni sposób, aby idealnie do siebie pasowały. Sposób wykonania różni się też w zależności od konkretnego rodzaju złącza.

łączenie drewna

Złącze na czop

Złącze „na czop” należy do najpopularniejszych rozwiązań; zalicza się je do złącz poprzecznych. Polega to na wykonaniu wgłębienia o odpowiednich wymiarach w jednym elemencie drewnianym i ukształtowanie drugiego w taki sposób, aby był do niego idealnie dopasowany – nazywa się to czop i gniazdo. Samo wymierzenie i przygotowanie czopa jest łatwiejszym elementem; znacznie trudniejsze jest przygotowanie gniazda. Potrzebujemy do tego dłuta, którym bardzo dokładnie obrabiamy jego wnętrze uważając, aby nie było ono zbyt głębokie ani szerokie.

Złącze węgłowe

Złącze węgłowe często stosowane jest w budownictwie drewnianym. W poprzek jednego z elementów – zwykle są to grube belki lub deski – wykonujemy nacięcie odpowiadające rozmiarom drugiego elementu. Następnie „wciskamy” nieobrobioną belkę w wykonane zagłębienie tak, aby całość była idealnie do siebie dopasowana.

Zobacz także: Dłutowanie drewna

Złącze „jaskółczy ogon”

Jednym z popularniejszych i jednocześnie trudniejszych do wykonania złącz drewnianych jest tak zwany „jaskółczy ogon”. Koniec jednego elementu przycinamy do kształtu ogona ptaka. W drugim elemencie wykonujemy nacięcie odpowiadające do tego kształtu, o głębokości mniej więcej 1/3 jego grubości. Przy odpowiednim wymierzeniu oba elementy powinny idealnie do siebie pasować.