Treść główna

Porady Ciekawostki Lampy z drewna w domu

Lampy z drewna w domu

Drewno jest materiałem bardzo lubianym i od wieków wykorzystywanym przez człowieka – do budowy domów, wykonywania mebli czy dekoracji wnętrz. W tej chwili również można znaleźć mnóstwo wykonanych z niego produktów – i to również te ozdobne. Do mieszkania czy domu można zakupić na przykład lampy z drewna, wpisujące się w obecnie promowany eko design. Większa troska o środowisko naturalne odzwierciedla się w aranżacji wnętrz. Tego typu lampy posiadają jednak również mnóstwo innych zalet! Jakich i jak o nie dbać?

lampy z drewna

Zalety drewnianych lamp i lampionów

Lampy z drewna wprowadzają do pomieszczeń specyficzny klimat – szczególnie jeśli zestawi się je i z innymi, drewnianymi dekoracjami. Drewno w pomieszczeniu sprawia, że czujemy się bliżej natury, szybciej się odprężamy i czujemy się bezpieczniej. Są jednak również funkcjonalne i świetnie się prezentują. Można je znaleźć w wielu bardziej klasycznych lub bardziej fantazyjnych kształtach. Mogą być jednak łączone z wieloma innymi tworzywami – jak szkło, metal czy plastik, dzięki czemu prezentują się jeszcze bardziej nowocześnie.

Zobacz także: lampion z drewna  zrób to sam!

Pomysły na lampy z drewna w domu są naprawdę liczne – można je bowiem kupić w wersji stojącej, wiszącej, stołowej, pojedynczej, podwójnej, albo jeszcze innych kompozycji. Lampy drewniane i lampiony są nieco droższe niż inne, podobne produkty – wszystko dlatego, że cechują się wysoką jakością i jeśli tylko odpowiednio się o nie dba, są naprawdę trwałe.

lampy z drewna

Jak dbać o drewniane lampy/lampiony?

Lampy i lampiony wykonane z drewna muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczane – podobnie jak wszystkie drewniane produkty. Żarówki można przetrzeć delikatnie szmatką, kiedy będą wyłączone (i ostygną). Najlepiej jest wykręcić je z lampy przed taką czynnością – jeśli to oczywiście możliwe. Same elementy drewniane zaś można polerować preparatem z woskiem, by wyglądało jak nowe. Rzecz jasna musi być zabezpieczone też specjalnym impregnatem oraz lakierobejcą, które zwiększają jego odporność. Czyszczenie musi odbywać się regularnie, żeby nie powstały żadne trwałe, trudne do usunięcia zabrudzenia.

Zobacz także: meble ogrodowe z palet

Zdjęcia: Peter Guthrie, Seika via Flickr