Treść główna

Porady Ciekawostki Las w słoiku

Las w słoiku

Nie da się zaprzeczyć, że ekologiczne trendy są tym, co interesuje bardzo duże grono osób. Chętnie sięgamy po produkty będące wynikiem recyklingu. Decydujemy się na życie w zgodzie z naturą. Jednak powszechna urbanizacja utrudniła nam częste przebywanie na łonie natury. Dlatego ludzie zaczęli szukać substytutów i tak w ostatnich latach pojawił się ciekawy trend a mianowicie modny las w słoiku. O co chodzi i jak wykonać taki las w swoim domu?

las w słoiku

Las w słoiku – co jest potrzebne

W sieci znajdziemy gotowe kompozycje określane lasem w słoiku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by taką ozdobę wykonać samodzielnie. Rzecz jasna potrzebny będzie nam słoik z zamknięciem, który stanie się podstawą przygotowywanej kompozycji. To właśnie w tym słoiku przygotowywana będzie cała ozdobna kompozycja. To jakie elementy znajdą się w słoiku zależy wyłącznie od nas, chodzi jednak o to, by znalazło się tam to co znajdziemy w lesie. Obok roślin potrzebna będzie uniwersalna ziemia do uprawy, na której wszystko będzie umieszczone. Wśród wybieranych roślin mogą być paprocie, bluszcz, małe drzewka jak dąb czy gałązki sosny. Warto mieć również kawałek mchu (ze sklepu florystycznego), który znajdzie się w słoiku i jednoznacznie kojarzy się z lasem.

Zobacz także: lampy z drewna

Las w słoiku – jak wykonać?

Na początku w słoiku powinien znaleźć się piasek albo żwirek, który będzie stanowił drenaż. Następnie znajdzie się węgiel drzewny, który będzie odpowiadał filtrowanie wody. To element konieczny, by rośliny nie zaczęły gnić. Następnie można nasypać ziemi, w której umieszcza się przygotowane rośliny z lasu. Pomiędzy układamy mech. Trzeba jednak pamiętać, że mech jest roślina pod ochroną, nie każdy gatunek w lesie można zbierać. Pomiędzy roślinkami dla ozdoby ułożyć można kamyki, korę czy żołędzie.

las w słoiku

Zobacz także: biophilic design

Jak zadbać o las w słoiku?

Już w trakcie przygotowywania lasu w słoiku powinno się zadbać o jego nawodnienie. Robimy to na początku, potem nie będzie to już konieczne, ponieważ las zacznie żyć tak jak w naturze swoim własnym życiem. Warto przed zamknięciem słoika również delikatnie zwilżyć atomizerem z wodą.

Zdjęcia: RebeccaVC1 via Fotor