Treść główna

Porady Ciekawostki Ławka drewniana – zrób to sam

Ławka drewniana – zrób to sam

Wiosna i lato to czas, kiedy chętniej przebywamy na zewnątrz, ciesząc się słońcem, przyjemnymi temperaturami i otoczeniem zieleni. Aby nasz wypoczynek – czy to w ogrodzie, czy na tarasie – był jeszcze przyjemniejszy warto już teraz zadbać o to, byśmy mieli na czym spędzać te wyjątkowe chwile. Chodzi oczywiście o meble ogrodowe, wśród których najważniejsza na pewno jest ławka – mebel prosty w wykonaniu, a jednocześnie świetnie wyglądający oraz naprawdę funkcjonalny i wygodny. Warto zdecydować się na jej samodzielne wykonania również dlatego, że zyskamy w ten sposób możliwość stuprocentowego dostosowania ławki do naszych potrzeb – wyglądu naszego ogrodu, ilości jej użytkowników czy wymagań względem trwałości.

ławka drewniana

Najlepsze drewno na ławkę

Przed rozpoczęciem pracy warto zdecydować się, z jakiego konkretnie materiału ma powstać nasza ławka drewniana. Najlepszym rozwiązaniem będą tutaj krajowe gatunki – sosna, buk czy dąb są bowiem łatwo dostępne, tanie, a po zabezpieczeniu świetnie znoszą zarówno upływ czasu, jak i wpływ czynników atmosferycznych. Ci z nas, którzy nie muszą martwić się budżetem, mogą wybrać także gatunki egzotyczne – są one łatwiejsze w utrzymaniu i bardziej wytrzymałe na deszcz, słońce i działalność owadów, jednak ich zakup wiąże się ze znacznie większymi wydatkami. Dobrym pomysłem może okazać się również wykonanie ławki z surowców wtórnych, takich jak chociażby popularne ostatnimi czasy europalety.

ławka drewniana zrób to sam

Narzędzia stolarskie do wykonania ławki

Następnie powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia stolarskie. Potrzebne będą na pewno piła, wkrętarka, zestaw pilników i materiały ścierne – różne rodzaje, od zwykłego papieru ściernego po tarczę do szlifierki. Jeśli chodzi zaś o materiały, niezbędne będzie rzecz jasna wspomniane już drewno oraz śruby i inne łączenia, a także lakier, olej lub inny impregnat. Jeśli zdecydujemy się na ławkę malowaną, potrzebne nam będą także szpachelka i szpachlówka i rzecz jasna farba, którą pokryjemy przygotowaną za ich pomocą powierzchnię.

To, jak trudne będzie wykonanie ławki zależy od przyjętego przez nas projektu – proste wersje bez problemu wykonamy ww kilka godzin, więcej pracy wymagać będzie od natomiast zrobienie bardziej skomplikowanej ławki. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie ławki. Po skończonym montażu należy więc dokładnie zeszlifować całą jej powierzchnię, a następnie nanieść wybrany środek impregnujący bądź farbę.

ławka drewniana

A może ławka w stylu retro?

Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników stylu shabby chic będzie wykonanie ławki w stylu retro. Jeśli i my zaliczamy się do takich osób, z całą pewnością nie powinniśmy mieć problemów z realizacją takiego pomysłu. W handlu łatwo dostępne są bowiem specjalne preparaty, dzięki którym postarzanie drewna jest proste jak nigdy dotąd. Tak wykończona ławka szczególnie polecana jest do ogrodów w starym stylu, gdzie bardziej od uporządkowanej przestrzeni liczy się naturalny wygląd, dobry styl i niepowtarzalny nastrój, którego to ławka stanie się z całą pewnością doskonałym dopełnieniem.

Zdjęcia: cdn.homedit