Treść główna

Porady Ciekawostki Lemonwood (Degame) – ABC drewna

Lemonwood (Degame) – ABC drewna

Lemonwood to drewno inaczej nazywane Degame. Naukowa, łacińska nazwa tego drewna to Calycophyllum candidissimum. Naturalne pochodzenie tego rodzaju drzewa to Ameryka Centralna, czyli obszar Ameryki położony między Morzem Karaibskim na wschodzie a Oceanem Spokojnym na zachodzie i obejmujący południową część Ameryki Północnej, łączącej się z północnym obszarem Ameryki Południowej. Wymienione drewno można spotkać również na Kubie. Właśnie z tamtych obszarów drewno rozprowadzane jest na inne tereny – a ceni się je za użyteczność oraz doskonały wygląd.

degame, lemonwood drewno

Drewno Lemonwood – charakterystyka

Drewno typu Lemonwood posiada twardziel o kolorze od jasnobrązowego do bladożółtawego. Biel jest jaśniejsza, lecz nie jest wyraźnie oddzielona od reszty drewna. Jest to drewno lekko błyszczące, o małych, licznych porach. Samo drzewo może dorastać nawet do 24 metrów wysokości i mieć nawet 6 metrów średnicy. Jego sprężystość to 2 284 000 lbf / in2 (15,75 GPa), średnia waga po wysuszeniu zaś 810 kg / m3. Lemonwood nie posiada żadnego, charakterystycznego zapachu i nie powoduje alergii.

Zobacz także: Angelim Pedra

Drewno Lemonwood – zastosowanie

Drewno Degame jest dosyć proste w obróbce, chociaż powoduje pewne uciążliwości po wyschnięciu. Może wykazywać pewną odporność na przecięcia. Dobrze się jednak obrabia, klei i jest dosyć odporne, choć nie cechuje się najwyższym stopniem trwałości. Ze względu na swoją dobrą wytrzymałość znajduje jednak dosyć szerokie zastosowanie w wytwórstwie przemysłowym – najchętniej jest wybierane jako drewno do tworzenia łuków, wędek czy przeróżnych, drewnianych rzeźb.

degame, lemonwood drewno

Zobacz także: Jak zrobić łuk z drewna?

Drewno Lemonwood – ciekawostki

Drewno Lemonwood – mimo swojej nazwy („lemon” w wielu językach oznacza po prostu „cytrynę”) – nie jest drzewem cytrynowym, choć wiele osób ma od razu podobne skojarzenia. Jedno drzewo nie powinno być jednak mylone z drugim – drzewko cytrynowe to Citrus limon, a nie Degame. Właściwa cytryna pochodzi z południowo-wschodnich Chin i jest uprawiana w Europie, do której trafiła w okresie Średniowiecza. Dorasta maksymalnie do 10 metrów i posiada jadalne jagody zwane cytrynami, które mają bardzo charakterystyczny, kwaśny smak.

Zdjęcia: Wood-database