Treść główna

Porady Ciekawostki Lilak pospolity

Lilak pospolity

Lilak pospolity to roślina z rodziny oliwkowatych. Jest wolno rosnącym krzewem osiągającym wysokość nawet do 10 m, szeroko rozgałęzionym, o ciemnozielonych liściach i drobnych kwiatach o charakterystycznym, intensywnym zapachu.

lilak pospolity

Lilak pospolity – czyli turecki bez

Ojczyzną lilaka pospolitego jest Półwysep Bałkański. Do Europy sprowadzono go z Imperium Osmańskiego w X w., lecz rozpowszechnił się dopiero w XVI w. Z uwagi na piękne kwiatostany jest chętnie uprawiany w parkach i przydomowych ogrodach, często też rośnie dziko. Kwitnie w maju, lubi dobrze nasłonecznione miejsca, preferuje luźne i niezbyt wilgotne gleby. Potocznie nazywany jest bzem, lecz nie jest to poprawne nazewnictwo, ponieważ bez i lilak to przedstawiciele dwóch zupełnie różnych rodzin roślin. Znanych jest ok. 1000 odmian lilaka pospolitego – są to tzw. kultywary (sztucznie otrzymane odmiany).

Zobacz także: hurma kaukaska

Drewno lilaka pospolitego

Drewno lilaka pospolitego to ceniony materiał wykorzystywany m.in. do wykonywania instrumentów muzycznych, rękojeści noży, trzonków narzędzi, szkatułek, rzeźb i innych ozdób. Jest bardzo twarde i gęsto słojowane, a przez to podatne na obróbkę. Odznacza się kremowobiałym kolorem z odcieniem brunatnym i purpurowym. Kiedy kora na pniach zaczyna się łuszczyć, jest to znak, że można pozyskać drewno nadające się do wyrobu rozmaitych przedmiotów. W ramach ciekawostki warto nadmienić, iż lilak pospolity jest symbolem stanu New Hampshire (USA) – właśnie z uwagi na niezwykłą twardość drewna, która ma kojarzyć się z hartem ducha mieszkańców.

lilak pospolity

Zobacz także: kora bzu czarnego

Lilak pospolity – dla zdrowia i urody

Odporny na mróz i szkodniki lilak pospolity znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce – w postaci wyciągów, naparów itp. z kwiatostanów, liści, kory i owoców. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwgorączkowe, oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga odporność organizmu. Okazuje się pomocny m.in. przy leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych jamy ustnej, infekcji układu moczowego oraz przy problemach z cerą trądzikową, przetłuszczającą się i skłonną do przebarwień. Zawarte w kwiatach lilaka olejki eteryczne to popularny składnik perfum.

Zdjęcia: Jjron, Dominikmatus via Wikipedia