Treść główna

Porady Ciekawostki Łóżeczko dla dziecka – domek z drewna DIY

Łóżeczko dla dziecka – domek z drewna DIY

Idealne łóżeczko dla dziecka? Wybierz odpowiednie drewno, przygotuj narzędzia, przemyśl, jak ma ono wyglądać i stwórz samodzielnie łóżeczko, którym pozytywnie zaskoczysz swoje dziecko. Co będzie potrzebne? Zabieramy się do pracy!

łóżeczko z drewna

Jakie drewno na łóżeczko dla dzieci?

Oczywiście pierwszym krokiem powinno być przygotowanie projektu łóżeczka. Pamiętaj o odpowiednim zaplanowaniu jego wymiarów, zadbaj o odpowiednią ilość miejsca na materac. Swój pomysł warto pokazać również dziecku – być może ma jakieś swoje wyobrażenie łóżeczka? Czy łóżeczko ma mieć na pewno formę domku? Jeśli chodzi o wybrane drewno, to dobrym rozwiązaniem jest popularna i dosyć tania sosna. Istotne, żeby drewno było odpowiednio wysuszone – dzięki temu nie wypaczy się podczas późniejszego użytkowania. Oczywiście w roli drewna dobrze może się również sprawdzić olcha, modrzew, dąb, czy inne jego gatunki.

Zobacz także: olcha

W celu wykonania łóżeczka przygotuj następujące narzędzia: wyrzynarkę, szlifierkę z papierem ściernym (80 i 120), wkrętarkę (potrzebne bity do wkrętów meblowych), odpowiednie wiertła do wkrętów meblowych, 6 kątowników, wkręty meblowe, wkręty do listewek i ramion łóżka.

Jak zrobić łóżeczko samodzielnie?

Skoro mamy już wszystkie niezbędne elementy, to można przystąpić do wykonania łóżeczka. W pierwszym kroku należy przygotować ramę łóżka – dotnij odpowiednią długość, połącz je, a następnie przytwierdź do nich nogi – użyj kątowników. Na tym etapie musisz zaplanować, co do czego będzie przykręcane i wywiercić odpowiednie dziury.

łóżeczko z drewna

Pamiętaj koniecznie o wyszlifowaniu kantówki. Możesz to zrobić papierem ściernym lub szlifierką. Zaplanuj i przymocuj w odpowiednich miejscach deski, na których trzymać się będzie materac. Mając już przygotowany cały stelaż, możesz przejść do wiercenia i wkręcania wkrętów. Zamocuj ramiona łóżka i kantówkę. Koniecznie pamiętaj o kątownikach. Zamontuj górną belkę, aby uzyskać efekt łóżeczka w formie domku.

Zobacz także: kołyska z drewna

Wykończenie i impregnacja

Skoro cała konstrukcja jest już gotowa, to możesz przejść do impregnacji. Dobierz odpowiednią lakierobejcę pod swoje oczekiwania i pokryj jej konstrukcję dwukrotnie. Dzięki temu uzyskasz trwałe krycie i naprawdę atrakcyjnie wyglądające łóżeczko dla dziecka. Oczywiście, jeśli do danego pomieszczenia lepiej będzie pasować mebel w innym kolorze, to warto postawić po prostu na odpowiednią farbę. Gotowe!

Zdjęcia: dreamsbedsandmattresses via Flickr