Treść główna

Porady Ciekawostki Magnolia i jej drewno

Magnolia i jej drewno

Magnolia jest niezwykle okazałym drzewem z pięknymi i bardzo efektywnymi kwiatami. Każdy ogród z prawdziwego zdarzenia taką roślinę powinien posiadać. Dowiedz się więcej o jej zastosowaniu.

magnolia, drewno magnolii

Jest to rodzaj drzewa lub krzewu, w zależności od odmiany, który należy do rodziny magnoliowatych. Obecnie znanych jest około 250 gatunków. Głównie występują w Azji Wschodniej, Ameryce Południowej i Północnej. W tamtych regionach rosną dziko. W Polsce uprawiane są jako rośliny ozdobne. Nazwa tego rodzaju została nadana przez Charlesa Plumiera. Miała upamiętniać francuskiego bohatera Pierre’a Magnola. Drzewo dorasta zazwyczaj maksymalnie do 5 m. Odznacza się zwartą lub świetlistą koroną. Gałęzie rozgałęziają się nisko nad ziemią. Posiada pojedyncze, duże, błyszczące liście w kolorze od białego do czerwonego. Warto również podkreślić, że jej kwiaty mają bardzo intensywny, przyjemny zapach.

Zobacz także: kwiat magnolii

Drewno magnolii – charakterystyka i zastosowanie

Drewno to jest łatwe w obróbce ręcznej i maszynowej. Klejenie czy malowanie drewna nie stwarza problemów. Drewno magnolii oceniane jest jako nietrwałe, a także podatne na atak owadów.

magnolia, drewno magnolii

Drewno magnolii wykorzystywane jest do produkcji koszy, drewnianych skrzyń, mebli i drzwi. Ponadto, wykorzystywane jest również jako drewno opałowe.

Najczęściej jednak wykorzystuje się takie drzewo do ozdoby ogrodu. W końcu magnolia prezentuje się w niezwykle efektowny sposób.

Zobacz także: kora magnolii

Magnolie choć prezentują się zjawiskowo, zakwitają bardzo szybko, to równie szybko przekwitają. W związku z tym, nie można się zbyt długo cieszyć pięknym widokiem tego niezwykłego drzewa. Jednak, zdecydowanie warto umieścić je w ogrodzie, nawet tylko dla tych kilku dni, w których będą widoczne jego kwiaty. Trzeba pamiętać, że jest to niezwykle wymagające drzewo, które lubi ciepło. Trzeba będzie więc w szczególny sposób o nie dbać, aby przetrwało kolejne sezony. Szczególnie przymrozki są groźne dla jego korzeni.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że stan Missisipi uznał to drzewo, jaką swój znak rozpoznawczy i chlubę. Jednak to nie jedyny stan, który rości sobie prawa do magnolii. Stan Luizjana uważa, że kwiaty tego drzewa są jej symbolem.