Treść główna

Porady Ciekawostki Mąki z owoców drzew

Mąki z owoców drzew

Na wiosnę drzewa pięknie zakwitają, pokrywają się wielobarwnym kwiatem i soczystym, zielonym listowiem. Z czasem wiele drzew ma także owoce, z których jesienią można przyrządzić między innymi mąkę. Jak tego dokonać i z czego można zrobić mąkę?

mąka kasztanowa, mąka kokosowa, mąka z żołędzi

Mąka kasztanowa

W pełni ekologiczną mąkę kasztanową otrzymuje się rzecz jasna z kasztanów jadalnych, które są owocami kasztanowców. Kasztany jadalne trudno pozyskać na polskim rynku, choć w sklepach ze zdrową żywnością dostępna może być mąka kasztanowa, w składzie której znajdują się bioflawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające oraz cenne garbniki. Mąka kasztanowa ma przyjemny, słodkawo-orzechowy smak. Jest bogatym źródłem skrobi, zawiera witaminę C, A, E, P i witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Dostarcza organizmowi niezbędne minerały, takie jak miedź, cynk, magnez, żelazo, potas, fosfor, wapń i sód. Dzięki zawartości błonnika oczyszcza jelita i wpływa na zahamowanie nadmiernego apetytu.

mąka kasztanowa, mąka kokosowa, mąka z żołędzi

Mąka z żołędzi

Owocem dębu są żołędzie i z nich także produkowana jest mąka. Zbiera się je jesienią i mieli na mąkę. Była ona stosowana w dawnych czasach do jedzenia, jako zamiennik mąki zbożowej. Ma wysoką wartość odżywczą, zawiera dużą dawkę potasu, wapnia i magnezu. Może być źródłem cennych witamin z grupy B, a także błonnika. W jej składzie znajdziemy ponad 5 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych, bardzo ważnych dla naszego zdrowia.

Mąka kokosowa

Kokosy niekoniecznie są zbierane jesienią i nie za bardzo w naszej strefie klimatycznej. Jednak z owoców kokosa także można zrobić mąkę, która uzyskiwana jest jako produkt uboczny przy wytwarzaniu oleju i mleczka kokosowego, z odsączonego miąższu kokosa. Posiada lekki posmak i aromat tego owocu, choć wbrew pozorom nie jest słodka.
Ma za to wiele właściwości prozdrowotnych i może być stosowana jako zamiennik zwykłej mąki. Zawiera dużo błonnika i białka, za to mało węglowodanów łatwo przyswajalnych, dlatego korzystnie wpływa na diety odchudzające. Jej spożywanie przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Nie zawiera glutenu, dlatego może być spożywana przez osoby uczulone na ten składnik pokarmowy.