Treść główna

Porady Ciekawostki Makore – grusza afrykańska

Makore – grusza afrykańska

Egzotyka staje się zauważalnym elementem naszej codzienności. Widać to między innymi branży budowniczej, gdzie wykorzystywane są gatunki drewna pochodzenia egzotycznego, wśród tych różnych propozycji między innymi grusza afrykańska Makore.

makore drewno, grusza afrykańska

Makore – pochodzenie i charakterystyka

Makore, znane również jako grusza afrykańska lub Tieghemella heckelii (nazwa botaniczna), to gatunek drewna pochodzący z Afryki, a dokładniej z jej środkowej i zachodniej części. Tak jak przystało na zamorskie gatunki, makore charakteryzuje się trwałym zapachem oraz intensywnym zabarwieniem. Kolor drewna może się różnić – spotkamy drewno zarówno w kolorze różowo-czerwonym jak i podpalanym.

Makore – parametry techniczne, obróbka i suszenie

Ze względu na gęstość, grusza afrykańska nie jest drzewem łatwym do obróbki. Gęstość drewna, wg klasyfikacji Krzysika, wskazuje na to, że makore jest drzewem umiarkowanie lekkim (510−600 kg/m3). Efektem tego jest nie najgorsza zapalność drewna (wraz ze wzrostem gęstości zapalność drewna maleje). Średni czas samodzielnego palenia makore to ok. 134 s. Przeciętna grusza afrykańska może osiągać nawet 60 metrów wysokości i 1,2-1,8 metrów średnicy. Suszenie drewna nie wymaga zabiegów znacząco różniących się od tych wykonywanych w przypadku innych gatunków drewna. Klasycznie w ciągu około 2 lat można doprowadzić do zadowalającego poziomu wilgotności umożliwiającego wykorzystywanie drewna.

Makore – zastosowanie

Makore, tak jak inne drewno pochodzące z Afryki, znalazło zastosowanie w budownictwie. Obszary, w których wykorzystuje się to drewno to m.in. stolarka (okienna, drzwiowa, podłogowa), budowa instrumentów muzycznych czy elementy nośne konstrukcji. Stosunkowa lekkość przy zachowaniu zadowalającego poziomu wytrzymałości sprawia, że Makore sprawdza się w różnych miejscach jako element konstrukcyjny.

Makore to propozycja drewna o typowo egzotycznej charakterystyce, dla naszego klimatu zupełnie nieznanej. Dzięki fali mody na drewno pochodzące z Afryki grusza afrykańska i tarcica z niej przygotowana pojawiają się na krajowym rynku.

Zdjęcia: Wood-database