Treść główna

Porady Ciekawostki Malowanie podłogi drewnianej

Malowanie podłogi drewnianej

Podłoga drewniana wygląda estetycznie i elegancko, jednocześnie będąc posadzką, która może posłużyć w niezmienionym stanie kolejnym pokoleniom. Trzeba jednak wiedzieć, że okresowo wymaga ona odświeżenia i konserwacji, a jeśli jest zniszczona – gruntownej renowacji.

malowanie podłogi drewnianej

Ocena stanu podłogi

Przed chwyceniem za wałek czy pędzel i pomalowaniem podłogi drewnianej, należy ocenić jej stan. Nową podłogę warto jedynie zaimpregnować odpowiednim preparatem do drewna, aby zabezpieczyć ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki ocenie stanu starej, używanej podłogi, będziemy mogli określić zakres prac, koszty renowacji i wszelkie niezbędne narzędzia, jakie przy takim działaniu będą potrzebne. Zobacz także: renowacja podłogi drewnianej.

Czynności przed malowaniem

Zanim zaczniemy malować podłogę, należy wyczyścić ją i wysuszyć. Malowaniu można poddać wyłącznie podłogę zwartą, wolną od kurzu, która uprzednio została wyszlifowana z zewnętrznych, łuszczących się warstw impregnatu, farby czy lakieru. Deski trzeba także zmatowić papierem ściernym i odpylić, przez co powłoka, jaką będziemy na nie nanosić, będzie się idealnie trzymała podłoża.
Wszelkie ubytki i pęknięcia istniejące w podłodze trzeba uzupełnić z wykorzystaniem masy szpachlowej. Profesjonalne szlifowanie podłogi przeprowadza się z użyciem elektrycznej szlifierki. Przy nowych podłogach trzeba ją zastosować po pokryciu drewna impregnatem.

malowanie podłogi drewnianej

Wybór farby do drewna

Drewno należy malować odpowiednimi preparatami, aby zabezpieczyć podłogę, usunąć wszelkie przebarwienia i plamy. Powinno się przy tym stosować farby odporne na ścieranie i szorowanie, m.in. farby ftalowe, nadające podłodze połysku. Można także wykorzystać farby do malowania podłóg betonowych, aby otrzymać matową powierzchnię. W sklepach do nabycia są ponadto inne farby do drewna oraz lakiery poliuretanowe do tego materiału.

Zobacz także: Jakie drewno na podłogi

Przed naniesieniem emalii na drewno, należy ją wymieszać. Podłogę pokrywa się jedną lub dwiema warstwami, przy użyciu wałka malarskiego, agregatu natryskowego lub pędzla z miękkim włosiem. Kolejną warstwę można nanieść po wyschnięciu wcześniejszej.
Chcąc uzyskać efekt bielonej podłogi, można zastosować odpowiedni lakier, farbę, bejcę, olej, wosk lub tradycyjny łuk. Świetnie sprawdzi się przy tym biały lakier akrylowy.

Renowacja starych i zniszczonych podłóg drewnianych

Przy starych deskach cyklinowanie jest żmudną pracą, wymagającą użycia papieru ściernego o różnej gradacji, który wykorzystuje się w parze ze szlifierką taśmową lub oscylacyjną. Pozwoli to na usunięcie wierzchniej, zniszczonej warstwy posadzki, wyrównanie jej i wygładzenie. Dopiero tak przygotowana stara podłoga nadaje się do polerowania przy użyciu polerki talerzowej. Jeśli podłoga była mocno zniszczona, należy szlifować ją na głębokość dopasowaną do głębokości ubytków. Jeśli są one niewielkie, można zeszlifować 1 mm podłogi na całej powierzchni.

Zdjęcia: tomascosauce, Timber Floorsvia Flickr