Treść główna

Porady Ciekawostki Markieteria w meblarstwie

Markieteria w meblarstwie

Na wygląd drewnianych mebli, które możemy oglądać na przykład w zamkowych wnętrzach wpływ mają techniki zdobienia, które stosowane były do wieków dla uzyskania lepszych efektów. Wśród nich znajduje się również markieteria.

markieteria

Markieteria – na czym polega technika?

Markieteria to dawna technika zdobnicza, w ramach której układało się na powierzchni przedmiotu zdobień przygotowanych z kawałków drewna, często z forniru. W przypadku tej techniki stosowane były także inne materiały jak metal, kość słoniowa czy marmur, co do zasady jednak chodzi o zdobienia elementów drewnianych naklejanymi zdobieniami z drewna.

Początki i moda na markieterę

Markieteria to technika zdobienia, która jak się ocenia ma swoje korzenie w kulturze muzłumańskiej i pochodzi z pierwszego tysiąclecia. Jeśli jednak chodzi o jej rozpowszechnienie można mówić tutaj o wieku XV na terenie Włoch, potem również na terenie Holandii i Francji w wieku XVI i XVII. To właśnie w wieku XVII doszło do tego, że coraz częściej łączone były kawałki drewna również z innymi materiałami. Rozwój markieterii nastąpił głównie z Francji, w głównej mierze dzięki A. Ch, Boulle. Najczęściej markieterię wykonuje się na drewnie jasnym bądź ciemnym przez zastosowanie materiałów, które będą wyróżniać się na przedmiocie i stworzą atrakcyjny wygląd zdobienia.

markieteria

Zobacz także: snycerstwo

Markieteria a intarsja

Niekiedy stosuje się te dwa pojęcia zamiennie, jednak jest to błędne. W rzeczywistości oba te terminy odnoszą się do procesu technik zdobienia drewna, jednak w przypadku intarsji stosowane są wyłącznie różne gatunki drewna szlachetnego, które mają zróżnicowaną kolorystykę, tonacje, często są poddawane obróbce, barwione. Natomiast nigdy nie dochodzi do łączenia z innymi elementami tak jak się to dzieje w przypadku markieterii, dlatego na tym polu występuje różnica między tymi technikami. Intarsja jest sposobem zdobienia znanym już od czasów starożytnych.

Zdjęcia: denisbin, quinet via Flickr