Marupa (Simarouba) – ABC drewna egzotycznego
Drewno egzotyczne wykorzystywane jest w budownictwie, w meblarstwie, a zwłaszcza w produkcji materiałów wykończeniowych. Jego przykładem jest Marupa.
Drewno Marupa – nazwa, pochodzenie i występowanie
Marupa to drewno z Ameryki Południowej, zaliczane do grupy drewna egzotycznego. Nazywane jest ono również Simarouba amara lub Simarouba czy Bitterwood, Cedro blanco, Acajou blanc i Aceituno. Pochodzi z Amazonii i porasta tereny w Brazylii. Występuje w lasach deszczowych i na sawannach, od południa Brazylii, poprzez Amerykę Środkową, po Karaiby.
Zobacz także: Sipo – drewno egzotczne
Należy do królestwa Plantae, jest rośliną okrytozalążkową, dwuliścienną. Po raz pierwszy gatunek ten został opisany przez Jeana Baptiste Christophore`a Fudee`a Aubleta w Gujanie Francuskiej w 1775 roku. Marupa jest jednym z sześciu gatunków Simarouba, zaliczanym do grupy drzew wiecznie zielonych. Bardzo szybko rośnie i wymaga do rozwoju stosunkowo dużo światła. W Panamie na drzewach Marupa kwiaty pojawiają się w czasie pory suchej, w lutym i w marcu, a już na Kostaryce, gdzie nie ma pory suchej, drzewo kwitnie później, w okresie od marca do lipca.
Parametry techniczne drewna Marupa
Drzewa Simarouba amara rosną do wysokości aż do 35 metrów i mają średnicę pnia wynoszącą nie więcej niż 125 cm. Maksymalny wiek życia tychże drzew to 121 lat.
Gęstość drewna Marupa wynosi od 0,37 do 0,44g/cm3. Niższa będzie ona w przypadku innych gatunków drzew Simarouba rosnących w lasach deszczowych. Drewno Marupa charakteryzuje się jasnym, żółtawym, świetlistym kolorem. Może przybierać barwy od kremowo-białego do jasnożółtego. Jasne, lekkie drewno egzotyczne Simarouba jest wysoce poszukiwane na rynkach europejskich. Szybko schnie i jest łatwe w obróbce przy użyciu narzędzi ręcznych i elektrycznych.
Zobacz także: Okan – drewno egzotyczne
Drewno Marupa – zastosowanie drewna
Przede wszystkim drewno egzotyczne Marupa znajduje swoje zastosowanie w modelarstwie, w produkcji mebli, przy wykonywaniu konstrukcji wewnętrznych domów mieszkalnych i innych obiektów, a także przy wytwarzaniu instrumentów muzycznych. Wykorzystywane jest w szeroko rozumianym stolarstwie, do produkcji sklejki i fornirów. Marupa stosowane jest w produkcji papieru.
Drewno Marupa – ciekawostki
Kora Simarouba wykorzystywana była już wieku temu przez ludy Amazonii do leczenia czerwonki i biegunki, a także innych chorób. Wyeksportowano ten lek do Europy już w XVIII wieku. Wiele związków zawartych w korze tego drzewa wykazuje antybakteryjne działanie.