Treść główna

Porady Ciekawostki Massaranduba – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Massaranduba – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Drewno egzotyczne bardzo chętnie wykorzystywane jest w polskiej branży budowlanej, remontowej i wykończeniowej. Jednym z gatunków drewna o ciekawej kolorystyce jest massaranduba. Co wyróżnia je na tle innych gatunków egzotycznych?

massaranduba, drewno egzotyczne

Pochodzenie drewna

Massaranduba zaliczana jest do gatunku drewna egzotycznego. Jego łacińska nazwa brzmi Manilkara spp. Drewno pochodzi z rodziny Sapotaceae, z Ameryki Południowej, głównie występuje na terenach Brazylii, Wenezueli, Kolumbii i Peru.

Charakterystyka drewna

Drewno massaranduba charakteryzuje się ciemną, czerwono-brązową barwą. Posiada jednolitą, niemalże niewidoczną strukturę, bez wyraźnych różnic kolorystycznych. Niektóre gatunki drewna massaranduba przyjmują kolor różowego beżu. Pod wpływem działania światła słonecznego i czynników biologicznych, drewno zmienia kolor – pogłębia go do mahoniowego i patynuje się na kolor szary. Nie wpływa to jednocześnie na obniżenie parametrów technicznych desek oraz na postęp procesu starzenia biologicznego. Aby utrzymać pierwotny kolor drewna massaranduba należy je regularnie konserwować przy użyciu dedykowanych olejów pielęgnacyjnych, co najmniej dwa razy do roku – przed i po zimie. Dzięki temu może posłużyć użytkownikom w niezmienionym stanie nawet przez 50 lat.

massaranduba, drewno egzotyczne

Można je z powodzeniem stosować na zewnątrz, ponieważ jest twarde i niezwykle ciężkie. Jak większość gatunków egzotycznych, massaranduba wykazuje wysoką odporność na biodegradację.
Drewno massaranduba odporne jest na działalność grzybów, termitów i innych owadów (zobacz także: szkodniki drewna). Jest higroskopijne, co oznacza, że pobiera wodę z otoczenia i rozszerza się podczas deszczowej pogody oraz oddaje wodę na zewnątrz kurcząc się w czasie gorących, letnich dni.

Zastosowanie drewna massaranduba

Deski z drewna massaranduba wykorzystywane są jako pokrycie tarasów i balkonów (zobacz: drewno balkonowe). Można z nich wykonać trwałe meble ogrodowe i rampy. Świetnie sprawdzą się w konstrukcjach mostowych, jako pokrycie mostów, w roli podkładów kolejowych, wagonów i w dziedzinie bednarstwa. Zaleca się przy tym stosowanie desek dłuższych niż nawet 3 metry.

Zdjęcia: Wikipedia, hardydeck.com