Mazerowanie (fladrowanie) drewna
Mazerowanie drewna nazywane jest inaczej fladrowaniem. Jest to technika zdobienia, która szczyt swojej popularności osiągnęła w pierwszej połowie XX wieku. Dzisiaj jest rzadziej wykorzystywana – głównie w sytuacjach, gdy trzeba coś odnowić. Właśnie w tym celu warto się dowiedzieć możliwie jak najwięcej na jej temat. Na czym dokładnie polega, jakiego drewna dotyczy i jak można ją poprawnie przeprowadzić?
Na czym polega technika mazerowania drewna?
Słowo „mazer” pochodzi z języka niemieckiego, gdzie „maser” oznacza tyle co „słoje drewna”. Jest to sposób zdobienia, który polega albo na malowaniu, albo na podkreślaniu naturalnego usłojenia drewna. W formie naturalnej jest on uzyskiwany z desek o przekroju stycznym drewna lub okleiny. Widoczne słoje – dodatkowo podkreślone pięknym błyskiem lakieru – prezentują się nadzwyczaj ozdobnie, na czym zyskuje wygląd całego mebla lub drewnianego elementu. Warto bowiem wiedzieć, że nie tylko same meble, ale także i wiele innych, drewnianych akcesoriów czy dodatków zdobiono w ten sposób.
Zobacz także: inkrustacja drewna
Jakie gatunki drewna poddaje się mazerowaniu?
Jeśli chodzi o naturalne mazerowanie drewna, najlepiej sprawdzi się w tym celu czeczota, korzeń orzecha lub drewno jesionu. Jednakże mazerować można także na innych gatunkach drewna, upodabniając je nawet do tych bardziej ozdobnych.
W pewnym momencie zastąpiono szukanie naturalnych, pięknych kawałków drewna malowaniem na nich słoi. Odpowiednio dobrane odcienie farb potrafiły upodobnić zwykłe drewno – na przykład sosnowe – do egzotycznych gatunków, jak heban czy mahoń. Najlepsze do podobnego malowania jest drewno miękkie, albo bezsłoiste. Dlatego do tej pory uważa się, że oprócz sosny warto wybierać: jodłę, topolę, lipę, olchę.
Co jest potrzebne do fladrowania drewna?
Do fladrowania drewna potrzebne są przede wszystkim umiejętności. Jeśli ktoś nie ma zdolności manualnych i artystycznych, musi wiele ćwiczyć, by uzyskać zadowalający efekt. W pewnym momencie nabierze się oczywiście wprawy, jednak początki bywają trudne. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża – by było gładkie i pozbawione ubytków. Następnie nakładamy na nie kolejne warstwy malarskie, posługując się farbami. Można użyć farb wodnych, olejnych, tempery – wszystko zależy od efektu, jaki pragnie się uzyskać.