Treść główna

Porady Ciekawostki Meble balkonowe z drewna

Meble balkonowe z drewna

Drewno to jeden z najstarszych, najbardziej trwałych i efektownych materiałów budowlanych. Idealnie sprawdza się także jako materiał do produkcji mebli balkonowych.

Jakie drewno na balkon jest najlepsze?

Każde drewno odznacza się określonymi parametrami. Meble balkonowe lub tarasowe często narażane są na szkodliwe działanie wilgoci, zmienne temperatury czy promieniowanie UV, dlatego też ważne jest to, aby były wykonane z odpowiedniego materiału.

meble drewniane na balkon, meble balkonowe

Meble balkonowe wykonywane są zarówno z drewna rodzimego, jak i egzotycznego, które jest droższe, ale także trwalsze. Wśród rodzimych gatunków najczęściej stosuje się sosnę, świerk, dąb, grab, buk i akację.
Wśród gatunków egzotycznych dostępnych jest prawie trzydzieści gatunków drewna, z którego produkowane są meble balkonowe, najpopularniejsze z nich to teak, bangkirai, ipe, wenge oraz acajou.

Zobacz także: Drewno na balkonie- jak o nie dbać?

Zabezpieczenie drewna na meble balkonowe

Należy jednak pamiętać, że drewno przeznaczone do wykonywania mebli balkonowych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, czyli użycia impregnatów, olei, lakierów lub farb, które chronią i zabezpieczają materiał przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio zabezpieczone meble z całą pewnością posłużą co najmniej kilka sezonów. Chcąc zachować trwałość drewnianych mebli, co sezon lub dwa warto je impregnować lub zabezpieczać za pomocą oleju.
Warto pamiętać, że drewno egzotyczne posiada w swoim składzie substancje oleiste, a tym samym nie wymaga tak częstych zabiegów konserwujących – jest bardziej odporne na zmienne temperatury oraz wilgoć.

meble drewniane na balkon, meble balkonowe

Jak dbać o drewniane meble balkonowe?

Drewniane meble wyglądają efektownie, są też wygodne i trwałe, nic więc dziwnego, że wiele osób inwestuje właśnie w to rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że pozostawiane na balkonie lub tarasie krzesła, fotele czy stoły narażone są na działanie czynników zewnętrznych, ponadto ulegają zabrudzeniom, dlatego też należy zadbać o ich ochronę, zwłaszcza podczas deszczowej pogody – wskazane jest wówczas zabranie mebli z balkonu lub zabezpieczenie ich za pomocą folii.
Ważną kwestią jest także utrzymanie mebli w czystości. Popularne środki myjące, które znajdują się praktycznie w każdym domu, zazwyczaj nie sprawdzają się w przypadku drewna – chcąc zachować odpowiedni stan i wygląd mebli drewnianych należy używać środków czyszczących przeznaczonych do drewna – zawierają one składniki konserwujące, dzięki czemu nie tylko czyszczą, ale także chronią delikatne drewno. Szczególnej ochrony wymagają meble bambusowe i rattanowe.

Zobacz także: Drewno bamabusowe

Zakup mebli drewnianych wiąże się ze sporym wydatkiem, ceny zestawów czy też pojedynczych propozycji są wysokie, warto jednak pamiętać, że przy prawidłowym użytkowaniu drewniane meble balkonowe będą służyć przez długie lata.

Zdjęcia: Wicker Paradise via Flickr