Treść główna

Porady Ciekawostki Meble ekologiczne w Twoim domu

Meble ekologiczne w Twoim domu

Coraz popularniejsze stają się na całym świecie ekologiczne trendy. Eko moda zawitała także do Polski. Trudno byłoby jednak zaprzeczyć, że ten stan rzeczy ma praktycznie same dobre strony. Troska o środowisko naturalne jest, szczególnie w dzisiejszych czasach, bardzo ważna, a poza tym, m.in. w branży meblowej, dzięki temu klienci mają szansę kupić naprawdę ciekawe propozycje.

domy ekologiczne, meble ekologiczne


Meble ekologiczne i inne elementy wyposażenia naszych domów stały się ostatnimi czasy łatwo dostępne i szalenie popularne. Jeśli myślimy nad zmianą aranżacji naszych wnętrz, naprawdę warto zastanowić się nad takimi właśnie produktami – nie tylko przyczynimy się do ochrony środowiska, ale również zyskamy ciekawe i niebanalne meble doskonałej jakości.

Meble eko czyli jakie?

Niestety jak to bywa w biznesie, każdy chce swój kawałek tortu z popularnych zjawisk czy trendów. W związku z tym, często spotkać można meble, które, chociaż przez producenta określane są mianem ekologicznych, w istocie daleko im do bycia eko. Warto więc powiedzieć o tym kilka słów i wskazać najważniejsze cechy, jakie powinien mieć każdy ekologiczny mebel.

domy ekologiczne, meble ekologiczne

Zdecydowanie najważniejszy na pewno jest surowiec, z którego dany mebel został wyprodukowany – nie może to być drewno gatunków zagrożonych bądź materiały powstałe w procesie sztucznej syntezy, trudno i długo degradowalne. Jeśli zależy nam na tym, by produkcja naszych mebli miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne, najlepiej jest zdecydować się na produkty wykonane z surowców odzyskanych w wyniku recyklingu – powtórnie wykorzystanego drewna, grubej tektury bądź palet (zobacz: meble z palet). Dopuszczalne są także takie materiały jak drewno czy wiklina.

Moda ekologiczna dla zdrowia

Meble eko to także doskonały wybór dla wszystkich, którym na sercu leżą kwestie zdrowotne – nie zawierają one bowiem żadnych szkodliwych dla organizmu człowieka substancji, w związku z czym śmiało korzystać z nich mogą nawet alergicy i osoby wrażliwe na agresywną chemię. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci – na szczęście, producenci takich mebli doskonale zdają sobie z tego sprawę i w ofercie większości z nich znajdziemy również pozycje przeznaczone dla najmłodszych.

domy ekologiczne, meble ekologiczne

Domy ekologiczne

Nie bez znaczenia jest też moda ekologiczna – chcąc, by nasze wnętrza dobrze się prezentowały, wręcz musimy dziś wybierać właśnie ekologiczne meble z drewna powtórnie przetworzonego. Dotyczy to także budownictwa, gdzie coraz widoczniejszy jest trend ekologicznych domów. Ci z nas, którzy jeszcze się do tego nie przekonali mogą wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę domy z drewna, a ochrona środowiska – łatwo w ten sposób zobaczyć, jak wiele korzyści może nieść ze sobą decyzja o wybudowaniu domu z tego ponadczasowego materiału. Ważne jest także to, że bardzo często chodzi o tanie w utrzymaniu domy energooszczędne, których konstrukcja pozwala zminimalizować nie tylko nasze wydatki, ale również ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji na czele z dwutlenkiem węgla i ozonem. Warto ten temat zgłębić tym bardziej, że lista związanych z tym korzyści – zarówno dla nas samych, jak i natury – na tym się nie kończy.

Zdjęcia: Dominic’s pics, dai-snap.