Treść główna

Porady Ciekawostki Meble ogrodowe z palet

Meble ogrodowe z palet

10Moda na ekologię zapanowała w każdej dziedzinie naszego życia – również w aranżacji wnętrz i ogrodów. Dlatego też coraz popularniejsze stają się meble z recyklingu, kupowane lub samodzielnie wykonane z jakichś pozornie niepotrzebnych już rzeczy – jak drewniane palety. Są oryginalne i łatwe w wykonaniu – trzeba jedynie zadbać o wybór odpowiednich palet, czyli takich, których deski nie są zniszczone. Do przygotowania wymarzonych mebli potrzebne nam jeszcze będą odpowiednie narzędzia – wkrętarka i wkręty, papier ścierny i szlifierka, impregnaty i pędzle oraz opcjonalnie farba (jeśli chcemy je pomalować). Jak je przygotować?

meble ogodowe z palet, meble z palet

Oczyszczanie i naprawa palet

Powinniśmy kupować palety niezbyt zniszczone, by nie musieć ich później naprawiać. Niekoniecznie nowe, ale po prostu całe, bez połamanych elementów, które stworzą konieczność wymiany desek. Przed przystąpieniem do kolejnych działań, drewno należy oczyścić ze wszystkich nierówności, usuwając drzazgi. W tym celu szlifujemy powierzchnię palet papierem ściernym lub szlifierką aż do uzyskania gładkości.

Zobacz także: meble z palet
Oczyszczanie palet wiąże się także z ich dokładnym wysuszeniem – inaczej nawet po nałożeniu farby wkrótce zacznie się ona nieładnie łuszczyć i odpadać, nie mówiąc już o możliwym rozwoju grzyba. Palety powinny poleżeć przez kilka dni na słońcu, bądź w suchym, przewiewnym i dobrze nasłonecznionym miejscu.

Malowanie i zabezpieczanie palet

Jeśli chcemy, by nasze palety były kolorowe, nakładamy na nie odpowiednią farbę, a następnie impregnujemy całość. Dużą popularnością cieszą się jednak także wersje naturalne. W każdym przypadku drewno musi być jednak właściwie zabezpieczone przed wilgocią i innymi czynnikami środowiskowymi – w końcu ma być używane na zewnątrz. Obecnie można wybierać wśród różnych lakierów do drewna – od przezroczystych po barwne i kryjące, od matowych po takie o dużym połysku. Dokładnie impregnujemy drewno, a następnie przystępujemy do dalszych prac.
Kolejne palety można do siebie przytwierdzać używając wkrętarki i wkrętów do drewna. Dwie, trzy palety na stoły, jedna lub dwie na krzesła i leżaki, i tak dalej. Ustawiając je pionowo z boku można nawet uzyskać podpórki pod łokcie czy oparcia dla pleców.

meble ogodowe z palet, meble z palet

Co można zrobić z palet?

Z palet można z powodzeniem wykonać wszystkie meble ogrodowe – ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia i umiejętności (te drugie jednak rosną w miarę kolejnych inicjatyw). Konstrukcje, które można przygotować do ogrodu to między innymi stoły, stoliki, ławy, ale również i leżaki, siedziska, czy nawet huśtawki. Zdolni mogą użyć palet do zbudowania całej ogrodowej altanki, a bezapelacyjnie mogą one znaleźć zastosowanie jako podstawki pod doniczki czy nawet same doniczki (kwiaty sadzimy po odwróceniu palet do góry).

Zobacz także: lampion z drewna – zrób to sam

Zaletą podobnych mebli jest fakt, że za ich wykończenie odpowiadamy sami, więc możemy je mniej lub bardziej ozdobnie przyszykować. Już same poduszki rzucone na siedziska wystarczą, by krzesła ogrodowe stały się wygodne. Chętni mogą na przygotowanych w ten sposób stołach zamontować profesjonalny blat, albo zbić go ze zwykłych, drewnianych desek. Możliwości jest naprawdę wiele!

Zdjęcia: Possum1500, pinprick via Flickr