Treść główna

Porady Ciekawostki Migdałowiec pospolity

Migdałowiec pospolity

Migdałowiec pospolity – zwany również migdałowcem zwyczajnym – to roślina wieloletnia zaliczana do rodziny różowatych. Jej ojczyzną jest Azja Środkowa oraz Mniejsza. Dzisiaj drzewo to można spotkać również w Afryce Północnej, Azji Zachodniej, na Kaukazie, a także w niektórych rejonach Europy.

Migdałowiec pospolity – pochodzenie

Początkowo migdałowiec pospolity uprawiany był wyłącznie na Bliskim Wschodzie. Warto podkreślić, że roślina znana była już przez starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Historia drzewa zaczęła się około 3 tysięcy lat przed naszą erą, choć niektórzy uważają, że jeszcze wcześniej. Udało się bowiem odkryć pestki dzikich migdałowców z wykopaliskach, które datowane są na 8 tysięcy lat przed narodzinami Chrystusa. W Ameryce Północnej roślina pojawiła się około 1700 roku.

Drewno migdałowca

W starożytności z drewna migdałowca wyrabiano berła dla królów. Wierzono, że w ten sposób przechodzi na władców magiczna moc płynąca z drzewa. W dawnych czasach drewno migdałowca służyło także do wyrobu ekskluzywnych tabakierek.
W dzisiejszych czasach to zwarte drewno o lekko czerwonawym zabarwieniu znajduje zastosowanie w meblarstwie.

Migdałowiec pospolity – wykorzystanie

Migdałowiec pospolity to roślina powszechnie wykorzystywana w kuchni. Jej jadalne nasiona – migdały – charakteryzują się niezwykłym smakiem oraz bogatym składem. Dostarczają mnóstwo wartościowych tłuszczy. Spożywać można je zarówno w stanie surowym, jak i przetworzonym. Są niezastąpione w cukiernictwie. Stanowią świetny dodatek do wypieków. Bez nich nie byłoby marcepanu. Z odmian gorzkich produkowany jest olejek migdałowy, który także znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym.

migdałowiec pospolity

Mało kto pamięta, że migdałowiec to nie tylko sztuka kulinarna. Wspomniany już olej migdałowy jest niezwykle ceniony również w przemyśle kosmetycznym. Dodawany do wielu lotionów, kremów i mleczek istotnie wzbogaca ich skład. Otręby migdałowe stosować można do pielęgnacji cery niezwykle wrażliwej, która źle znosi działanie większości kosmetyków. Jako ciekawostkę można dodać, że olejek z migdałów sprawdza się świetnie w smarowaniu precyzyjnych mechanizmów, doskonale je naoliwiając.

Ciekawostki

Migdałowiec jest drzewem, o którym wzmianki pojawiają się w Biblii. Mówi o nim między innymi Księga Jeremiasza, w której roślina określana jest mianem drzewa czuwającego. Wynika to z niezwykle wczesnej pory kwitnienia – kwiaty na migdałowcu pojawiają się bowiem już w połowie lutego.

Zdjęcia: Mzelle Laure, Mario modesto via Wikipedia