Treść główna

Porady Ciekawostki Modrzew i jego drewno

Modrzew i jego drewno

Modrzew to na pewno najbardziej charakterystyczne wśród polskich drzew iglastych – a to dlatego, że jako jedyne z nich wraz z nastaniem zimy zrzuca swoje igły. Drzewa tego gatunku osiągać mogą wysokość dochodzącą nawet do 45 metrów, a średnica ich pnia wynosić może ponad metr. Podobnie do innych gatunków iglastych, takich jak jodła, świerk czy sosna, modrzew jest jest źródłem cenionego drewna.

modrzew - drewno

Jego charakterystyczną cechą jest duży udział procentowy kory – może stanowić ona nawet jedną czwartą objętości drewna. Biel i twardziel modrzewiu są wyraźnie rozgraniczone – ten pierwszy ma szerokość około dwóch centymetrów i posiada barwę białawą z naleciałościami od żółtawymi bądź czerwonymi. Z uwagi na wysoką zawartość żywic, drewno modrzewiowe jest w stanie świeżym niezwykle aromatyczne i ma łatwo zauważalne kanały żywiczne.

modrzew - drewno

Modrzew – wady i zalety

Jedną z najważniejszych zalet drewna modrzewiowego jest jego duża trwałość – bez problemu znosi ono przechowywanie tak na powietrzu, jak i w wodzie. Kłopotów nie powinno sprawić również jego suszenie – modrzew wykazuje jedynie niewielką skłonność do paczenia i pękania i z łatwością odzyskuje pierwotne kształty. Nie jest jednak pozbawiony wad – eksperci podkreślają, że drewno tego gatunku narażone jest na zbieżystość, skręt włókien, pęcherze żywiczne czy przemieszczenie rdzenia. Osobniki rosnące pojedynczo ponadto wykazywać mogą szablowate krzywizny.

Modrzew i jego zastosowanie

Modrzew znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie – wykorzystuje się je jako drewno tarasowe, konstrukcyjne i surowiec dla stolarki okiennej. Jego kwasoodporność sprawia zaś, że jest jednym z gatunków najczęściej wykorzystywanych w bednarstwie. Z uwagi na dużą wytrzymałość, jaką charakteryzuje się to drewno, często wykorzystywane jest w kopalnictwie, gdzie wykonane z niego belki służą nieraz do wzmocnienia chodników.

modrzew - drewno

W modrzewiu wykonywać można też słupy i maszty, fragmenty konstrukcji mostów i innych obiektów inżynieryjnych. Znajduje ponadto zastosowanie w przemyśle meblarskim – drewna tego produkowane są też meble, płyty wiórowe i okleiny. Warto wspomnieć, że świeże drewno tego gatunku jest źródłem cennych substancji, takich jak terpentyna wenecka czy garbniki.

Nie wszyscy wiedzą, że drewno tego gatunku może stać się też materiałem malarskim – jego żywica posłużyć może do produkcji farb i barwników, a samo drewno z powodzeniem zastępuje płótno, o czym świadczy przykład znanego renesansowego malarza, Rafaela Santi.

Ceny tarcicy modrzewiowej wahają się wokół siedmiuset złotych za metr sześcienny.

Zdjęcia: Wikipedia, pflintandco