Treść główna

Porady Ciekawostki Morela i jej drewno

Morela i jej drewno

Morela pospolita, zwana również morelą zwyczajną, to gatunek rośliny wieloletniej, należącej do rodziny różowatych, z rzędu różowców. Łacińska nazwa tej rośliny to Prunus armeniaca, a pochodzi ona z Azji – dokładniej z Kirgistanu, Chin oraz Korei. W tym momencie morela uprawiana jest jednak w wielu krajach świata – w tym również i w Polsce. Jest to drzewo lub krzew, dochodzący wzrostem nawet do 8 metrów i znany przede wszystkim z owoców, jakie rodzi. Nie są to jednak jego jedyne zalety – posiada doskonałe drewno. Czym się charakteryzuje i jakie znajduje zastosowanie?

morela, drewno moreli, drewno morelowe

Drewno morelowe – charakterystyka

Drewno morelowe w swym sercu jest jasnobrązowe. Czasem posiada czerwonawo-pomarańczowe odbarwienie, a także pojawiają się na nim dość powszechnie ciemniejsze, brązowe smugi. Drewno posiada umiarkowany połysk i jest dosyć łatwe w obróbce. Można na nim pracować nawet przy użyciu narzędzi ręcznych – jest idealne również dla obrabiarek. Świetnie się klei i nie posiada żadnego, charakterystycznego zapachu.

Zobacz także: Brzoskwinia – drewno brzoskwiniowe

Drewno morelowe – zastosowanie

Zdobycie drewna morelowego może być jednak trudne – po pierwsze z uwagi na cenę, a po drugie z powodu małych rozmiarów drewna, choć jedno wynika z drugiego. Drewno najczęściej jest wykorzystywane do wykonywania instrumentów muzycznych, rączek do noży i narzędzi, jak również do tworzenia elementów dekoracyjnych, na przykład różnorakich rzeźb.

Zobacz także: Rzeźbienie w drewnie

morela, drewno moreli, drewno morelowe

Drewno morelowe – ciekawostki

Morela w Polsce nie jest zbyt istotnym drzewem – wszystko dlatego, że nasz klimat nie jest jej ulubionym i uprawy są małe. Występują głównie u hobbystów, którzy hodują tą roślinę w najcieplejszych rejonach naszego kraju. Najwięcej upraw można napotkać w rejonie tarnobrzeskim. Owoce drzewka morelowego są bardzo zdrowe i chętnie wykorzystywane w kuchni – można je zjadać na surowo lub wykonywać z nich różnego rodzaju przetwory czy soki. Morela znana jest od bardzo dawna – w Chinach uprawiano ją przeszło 4000 lat temu. Co ciekawe, niektórzy badacze twierdzą, że morela występuje nawet wśród roślin wymienionych w opisach biblijnych.