Treść główna

Porady Ciekawostki Morwa biała i jej cenne drewno

Morwa biała i jej cenne drewno

Morwa jest chętnie uprawianym w Polsce drzewem. Jej owoce wykazują bogate właściwości prozdrowotne, dlatego jest rośliną niezwykle cenną. Jednak nie tylko owoce przesądzają o ogromnym znaczeniu morwy. Nie mniej wartościowe jest również jej drewno, szeroko stosowane w branży stolarskiej, i nie tylko.

morwa biała

Morwa biała – charakterystyka

Choć w obecnych czasach morwę uprawia się niemal na wszystkich kontynentach, drzewo to pochodzi z Azji, a dokładniej z Chin, a także Japonii i Indii. Morwa biała jest jedną z kilku głównych odmian, inne to: morwa czarna, czerwona, chińska, afrykańska, teksańska. To właśnie morwa biała jest najczęściej uprawiana w naszym kraju. Jej cenne drewno o znakomitych właściwościach mechanicznych charakteryzuje się dużą twardością i średnią ciężkością. Dzięki tym cechom świetnie nadaje się do wyrobów meblarskich. Obserwując drzewo w przekroju, można zauważyć, iż posiada dość wąski, żółtawy biel oraz czerwono-brązową lub złoto-brązową twardziel. Słoje roczne przyrastają lekko faliście i są mocno zarysowane. Generalnie drzewo prezentuje się bardzo ciekawie, może właśnie dlatego morwa jest tak często wykorzystywana do wytwarzania drewnianych przedmiotów dekoracyjnych.

morwa biała

Morwa biała – obróbka drewna

Drzewo morwy białej nie jest surowcem łatwym do przetworzenia. Suszenie przebiega w wolnym tempie, a jeżeli drewno nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczone, może pękać i wypaczać się. I jest to niewątpliwie jego główny minus. Dlatego obróbka hydrotermiczna powinna być przeprowadzona ze szczególną starannością. Odpowiednio obrobione drewno morwy białej staje się znakomitym tworzywem, które z łatwością można szlifować, polerować, malować, wyginać, kleić. Surowiec ten można również toczyć, co daje niezmierzone możliwości, jeżeli chodzi o wytwarzanie rozmaitych przedmiotów. Podatność na różne formy obróbki, duże możliwości dalszego przetwarzania oraz uniwersalność, to niewątpliwie główne atuty tego drewna.

Morwa i jej zastosowania

Zastosowań drewna morwy jest w obecnych czasach kilka. Przede wszystkim jest to surowiec, z którego wytacza się dodatki biżuteryjne, przedmioty galanteryjne, a także drobne przedmioty codziennego użytku oraz niektóre instrumenty muzyczne. Znaczącą pozycję ma również drewno morwy w branży meblarskiej, np. w produkcji drobnych szafek i komód, wykonuje się z niego także okleiny. Inne zastosowania to: wytwarzanie kół do wozów, beczek, celulozy, kostki brukowej.

Zdjęcia: Wikipedia.